Czy warto płacić abonament rtv?

Abonament taki to stała i regularna opłata, jaką winni uiszczać wszyscy, którzy korzystają z usług mediów publicznych, a więc radia i telewizji. Opłata ta jest stała dla wszystkich obywateli, to jest nie zależy ona od dochodów osiąganych przez poszczególne gospodarstwa domowe.

Reklama

TV

Ustawodawcy przyjęli, że abonament muszą opłacać wszyscy, którzy posiadają odbiornik radiowy lub telewizyjny. Ich zdaniem, posiadanie takich odbiorników jest tożsame z korzystaniem z tego, co jest nadawane za ich pośrednictwem. Trudno odmówić logiki takiemu założeniu. Sprawne radio czy telewizor służy do tego, by z niego korzystać. Poza tym fakt posiadania takich odbiorników można sprawdzić, gdy tymczasem fakt korzystania z nich lub nie, jest praktycznie nie do uchwycenia. W myśl ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku, wysokość abonamentu radiowo telewizyjnego ustala Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Aktualnie abonament ten wynosi 18,50 złotych miesięcznie. Jeśli zapłacimy z góry za 12 miesięcy, możemy liczyć na dziesięcioprocentową zniżkę. Ustawodawca przewiduje także możliwość opłaty tylko za posiadanie odbiornika radiowego. Opłata radiowa wynosi 5,50 złotych miesięcznie. Dla przedsiębiorców posiadających własną działalność,istotne może być to jak opłacać abonament rtv w firmie. Za pobieranie powyższych opłat odpowiedzialna jest Poczta Polska.

Abonament radiowo telewizyjny w Europie i na świecie.

Stany Zjednoczone należą do nielicznych krajów, w których nie istnieje obowiązek płacenia abonamentu wspomagającego utrzymanie mediów publicznych. W krajach europejskich rzecz ma się bardzo różnie. W Wielkiej Brytanii płaci się tzw. licencję telewizyjną. Wysokość opłaty licencyjnej zróżnicowana jest w zależności od tego, czy użytkownik ogląda telewizję w kolorze, czy też zadowala się czarno-białym obrazem. Brytyjska licencja telewizyjna obejmuje nie tylko radia i telewizory używane stacjonarnie w mieszkaniach i domach. Muszą ją płacić także ci, którzy z przekazu mediów publicznych korzystają za pośrednictwem laptopów czy komórek. Brytyjscy ustawodawcy, w przeciwieństwie do polskich, biorą pod uwagę fakt, że można mieć radio lub telewizor i nie korzystać z nich. Zgłaszając taki stan rzeczy do odpowiedniego urzędu uzyskuje się zwolnienie z opłat, ale trzeba liczyć się z wyrywkowymi kontrolami i wysokimi karami w razie korzystania z publicznego radia lub telewizji. W większości krajów Unii Europejskiej, środki na utrzymanie mediów publicznych pochodzą z dwóch głównych źródeł, a są nimi opłaty abonamentowe i reklamy.

Czy warto płacić abonament radiowo telewizyjny?

Odpowiedź na to pytanie będzie zależała od tego, jaką wartość i sens ma dla nas to, co nadaje radio i telewizja publiczna. Jeśli uznamy, że telewizja ta, to głównie reklamy, bezwartościowe seriale i powtórki – możemy zrezygnować z jej oglądania i pozbyć się odbiornika telewizyjnego. W przeciwieństwie do Brytyjczyków mamy jeszcze jedno wyjście, a jest nim rezygnacja ze stacjonarnych odbiorników telewizyjnych i radiowych, na rzecz korzystania z mediów publicznych za pośrednictwem internetu. Jeśli jednak chcemy by elementem wystroju naszego najbliższego otoczenia było tradycyjne radio i telewizor, musimy uiszczać opłatę abonamentową. W przeciwnym razie postępujemy nie zgodnie z prawem.

Stopka autorska: abonament rtv – http://abonament-rtv.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz