Fotowoltaika w domach jednorodzinnych

W ramach oszczędności, coraz częściej stosowana jest technologia opierająca się na pozyskiwaniu energii elektrycznej z odnawianego źródła energii. Pomimo aspektów ekonomicznych, które zauważalne są dopiero po dłuższym czasie użytkowania, stosując alternatywne źródła energii – dbamy jednocześnie o aspekty ekologiczne.

Energia prosto ze Słońca Energia elektryczna powstała w wyniku przetworzenia promieni słonecznych przez ogniwa fotowoltaiczne nie wytwarza żadnych zanieczyszczeń dla środowiska. W konsekwencji stosując fotowoltaikę, dbamy również o nasze zdrowie.

Gdzie i jak można zamontować panele słoneczne?

Pozyskiwanie w ten sposób energii jest najbardziej dostępne i popularne wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Poprzez montaż ogniw fotowoltaicznych w panelach słonecznych, istnieje możliwość stworzenia własnej mini-elektrowni słonecznej.

Ogniwa fotowoltaiczne najczęściej są instalowane na dachach domów, głównie z powodu że własnie tam dociera najwięcej promieni słonecznych. Jednak w przypadku chęci stworzenia częściowych oszczędności, istnieje możliwość instalacji małych paneli słonecznych np. na oknach, żaluzjach czy drzwiach tarasowych. Wówczas, dzięki korzystaniu z instrukcji obsługi jesteśmy w stanie samodzielnie zamontować ogniwo w naszym domu, niwelując w ten sposób dodatkowe koszty związane z montażem.

Koszty – ekonomiczne opłacalne?

Transport, montaż oraz instalacja wymagają wysokiego nakładu finansowego, jednak wraz z długością czasu użytkowania – w znacznym stopniu zostaną zwrócone w ciągu kilku lat, dzięki znikomym kosztom eksploatacyjnym. Warto zwrócić uwagę, że ogniwa fotowoltaiczne są doskonałym rozwiązaniem w przypadku budowy domu jednorodzinnego, z dala od dostępu do linii energii elektrycznej. Nakład poniesiony na montaż jest często znacznie niższy od kosztów, które należałoby ponieść w celu doprowadzenia energii z tradycyjnej elektrowni.

Co jest potrzebne do wytworzenia energii?

Jedynym warunkiem produkcji energii elektrycznej jest dopływ promieni słonecznych, które są automatycznie przekształcane w energię. Ilość promieni słonecznych jest czynnikiem niezależnym od nas.Wpływ na to mają wyłącznie pora roku, zachmurzenie oraz pozostałe czynniki meteorologiczne.

Konserwacja?

Ogniwa fotowoltaiczne po montażu oraz instalacji są niezawodne, a co najważniejsze – nie wymagają żadnej dodatkowej obsługi oraz konserwacji. Nie ulegają zniszczeniu, w wyniku złych warunków atmosferycznych jak np. deszcz czy śnieg. W konsekwencji tego, nie są ponoszone żadne koszty zmienne. Producenci przeciętnie gwarantują przynajmniej 25 lat pełnego oraz bezproblemowego działania ogniw.

Kto korzysta z ogniw fotowoltaicznych?

Fotowoltaika jest niezwykle popularna u naszych zachodnich sąsiadów jak Hiszpania, Niemcy czy Włochy. Jednak staje się coraz częściej stosowana w zachodniej Polsce. Zauważalne jest to szczególnie w zabudowie jednorodzinnej. Panele słoneczne, pomimo wieloletniej obecności na polskim rynku energetycznym, są wciąż nowością dla konsumentów. Aktualnie, fotowoltaika jest źródłem tylko 6 procent energii elektrycznej.

Materiał przygotowany dla Ecoside.pl, firmy tworzącej ogniwa fotowoltaiczne.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz