Kto produkuje najwięcej cementu i dlaczego są to Chiny?

Elementy konstrukcyjne, posadzki przemysłowe, infrastruktura komunikacyjna. Cement to podstawa wszelkich inwestycji. Porównanie poziomów jego produkcji wiele mówi o dzisiejszym świecie.

Reklama

Inwestycje przemysłowe wymagają potężnych nakładów. Jednym z głównym produktów wykorzystywanych w ich trakcie jest cement. Budowane są z niego posadzki przemysłowe, ściany i inne elementy konstrukcyjne. Od lat największym na świecie producentem cementu są Chiny.

W sumie na świecie produkuje się 3,4 bln ton. W roku 2005 światowa produkcja była niższa o jedną trzecią i sięgała 2,3 bln ton. Od tego czasu jednak kilka krajów poczyniło ogromne postępy jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy. Niektóre zaliczane są do grupy znanej pod nazwą BRIC, inne nie. W każdym powstają zakłady produkcyjne, budowane są wieżowce i drogi. Posadzki przemysłowe, dźwigary i mury rosną wykorzystując cement właśnie.

Same Chiny zwiększyły jego produkcję o 80 proc. w ciągu pięciu lat. Wzrost jest więc tak szybki, jak wzrost chińskiej gospodarki. Co ciekawe, produkcja cementu wzrosła także w Stanach Zjednoczonych, i to o czterdzieści procent.

Wykładanie posadzki Kraje rozwijające się dominują na liście największych producentów cementu. Nie tylko dlatego, że wytwarzają go na swoje potrzeby, ale też ze względu na to, że ich cement wykorzystywany jest do produkcji ścian czy posadzek przemysłowych w innych państwach.

Należy zwrócić uwagę szczególnie na Brazylię i Turcję. Pierwsza była w 2005 roku poza pierwszą dziesiątką, z produkcją na poziomie 36 bln ton. Pięć lat później wskoczyła na szóste miejsce osiągając stan 59 bln ton cementu rocznie. W przypadku Turcji wzrost był nieco wolniejszy, jednak także ten kraj zanotował duży skok. Turcja awansowała z dziesiątego na piąte miejsce w świecie.

To efekt gwałtownego rozwoju tych krajów. Zarówno Turcja jak i Brazylia wskazywane są jako państwa odnoszące ogromne sukcesy. Wzrost gospodarczy jest tam szczególnie wysoki, podobnie jak inwestycje. Powstają nowe zakłady produkcyjne, do których potrzebne są posadzki przemysłowe, elementy konstrukcyjne i inne. Buduje się też domy i drogi.

Znaczący skok zanotował też Wietnam, który przesunął się na liście z siedemnastej na dziewiątą pozycję. Kraj zwiększył swoją produkcję cementu niemal dwukrotnie. I chociaż nie gości tak często na łamach gazet i w telewizji jak Brazylia, to jednak także tam można odczuć znaczący wzrost gospodarczy.

Z krajów europejskich żaden znacząco nie zwiększył swojej produkcji (poza Polską, jednak nasz wynik nie daje miejsca w pierwszej dwudziestce). Zarówno Włochy jak i Niemcy zanotowały spadek produkcji. Hiszpania, która była miejscem boomu budowlanego w ostatniej dekadzie tkwi w stagnacji, także pod względem produkcji cementu. Z listy wypadła też Francja.

Ciekawostką jest Iran. Kraj objęty sankcjami gospodarczymi notuje ciągły wzrost produkcji cementu. Irańska gospodarka rozwija się mimo to w tempie, którego mogłyby pozazdrościć jej inne kraje. W 2010 roku wzrost sięgnął 4,5 proc., w 2007 aż 14 proc.

Co wynika z zestawienia krajów o największej produkcji cementu? Tyle, że rozwijają się kraje… rozwijające się. A państwa rozwinięte ograniczają wzrost.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz