Jak pomóc dziecku choremu na ospę wietrzną?

Sezon zimowo-wiosenny to bardzo często sezon chorobowy. Właśnie w tym okresie najbardziej aktywny jest wirus ospy wietrznej. To właśnie wtedy uporczywy wirus zaraża największą ilość dzieci.

Reklama

Mimo tego, że ospa u dzieci przebiega najczęściej w sposób łagodny (na pewno bardziej łagodny niż u dorosłych) – jest to dość nieprzyjemna choroba dla dziecka. Maluszkowi czasami trudno jest wytłumaczyć, aby nie drapał on swędzących ran, często dziecko drapie się zupełnie nieświadomie (nawet przed snem), a zmęczony rodzic musi poświęcić całą swoją uwagę na obserwację dziecka.

Jak zatem pomóc dziecku, które przechodzi właśnie ospę wietrzną? Oczywiście podaje się malcowi tabletki na zbicie gorączki, jednak to właśnie swędzenie skory może być dla dziecka (i przeważnie jest) niezwykle uporczywe i to właśnie na tym trzeba skupić się, by pomóc dziecku przejść przez trudny okres choroby.

Przede wszystkim ospa wietrzna jest taką chorobą, którą dziecko musi koniecznie wyleżeć (najważniejsze jest to w pierwszym tygodniu choroby). Chodzi tutaj zarówno o to, aby malec nie zarażał innych osób, ale także o to, aby nie „podłapał” innej infekcji narażając się także na powikłania.

Aby złagodzić uczucie swędzenia możemy zaopatrzyć się w specjalne maści. Jednak wielu specjalistów uważa, że takie maści niekoniecznie są dobre. Faktycznie mogą one przynieść ulgę, jednak zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się infekcji bakteryjnej na wypryskach. Żeby złagodzić swędzenie najlepiej jest obmywać dziecko w letniej wodzie. Dobrze jest dodać do wody kilka kryształków nadmaganianu potasu. Działa on odkażająco.

Pamiętaj także, aby dbać o to, by paznokcie dziecka były przycięte jak najkrócej. Dzięki temu nie będzie ono drapało ranek i przez to zmniejszysz prawdopodobieństwo zakażenia bakteryjnego i rozdrapywania krostek. Jeśli chory jest niemowlak – pomóc mogą bawełniane rękawiczki.

Bardzo ważne jest także, aby ubranie nie podrażniało skóry dziecka. Zakładaj mu luźne i lekkie ubranka. Zwracaj uwagę na to, by nie przylegały one do ciała i nie powodowały otarć. Równie ważne jest częste ich zmienianie. Także pościel wymaga częstego zmieniania (co dwa, trzy dni).

Zajmuj się także przez cały czas dzieckiem. Zabawiaj je i próbuj odwracać uwagę od choroby i uczucia swędzenia. Znudzony maluch będzie drapał się częściej. Jeśli jednak zajmiemy jego uwagę i rączki zabawą – jest szansa, że chociaż na chwilę zapomni on o chorobie. Taka chwila może przynieść dziecku wiele dobrego, a już na pewno sprawi, że poczuje się ono lepiej.

Stopka autorska: ospa u dzieci – http://ospa.edu.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz