Obróbka tokarska w przemyśle

Współczesny przemysł opracował wiele ciekawych rozwiązań dla produkcji masowej. Jednym z pojęć wprowadzonych stosunkowo niedawno na skalę masową jest zaimplementowanie rozwiązań informatycznych w produkcji na skalę masową. Jak to było kiedyś?

Pierwsze maszyny

Pierwsze prymitywne maszyny do obróbki tokarskiej powstawały już w dziewiętnastym wieku. Spełniały swoją funkcję, z czasem zaczęto napędzać je parą. Lecz są one niczym w porównaniu z tym, co potrafią współczesne tokarki.

Niegdyś wymagana była praca mięśni lub para wodna, później paliwo. Teraz nowoczesne układy elektroniczne są w stanie dostarczyć super wydajnym silnikom ogromnej mocy, która przydaje się w obróbce materiału z użyciem najnowocześniejszych elementów odkształcenia i rzeźbienia stopów metali czy tworzyw.

Jakie maszyny dla amatorów?

Jeżeli nasza mała firma nie ma w planach produkcji np. części do motorów na skalę przemysłową, to warto zaopatrzyć się w tokarkę amatorską. Taka tokarka posłuży nam latami, dając standardowe możliwości obróbki poszczególnych elementów i nie będzie konieczne płacenie niesamowitych cen. Jak to mogłoby być w przypadku ich droższych kuzynów.

Maszyny amatorskie różnią się nie tylko trwałością i niższą ceną. Często będą miały więcej elementów, które będą wymagać wymiany. Jest tak dlatego, że taka amatorska maszyna ma być z zamysłu łatwiej przenośna. Maszyna przemysłowa waży tony i ma pracować latami tam, gdzie zostanie dostarczona.

Zmiany w CNC

Obróbka tokarska w ramach wsparcia CNC jest jedną z najbardziej rozwijanych gałęzi przemysłowych. Coraz częściej mikrokomputery maszyn przemysłowych, sprzedane są z robotami. Zobaczyć to możemy zwłaszcza u kuzynów tokarek CNC. Tak zwane centrale CNC to już w pełni uniwersalne maszyny zdolne do wielokrotnej obróbki różnymi metodami tych samych brył. Ciągły postęp w tej technologii prowadzi praktycznie do wykluczenia sterowania ludzkiego. Rola operatora ogranicza się do pilnowania ustawień maszyny i wczytywania odpowiednich danych zależnie od tego, co ma zostać wytworzone.

Obróbka tokarska CNC daje nam komfort, że, gwinty lub stożki, które chcemy wytworzyć, będą najdokładniejszymi, możliwymi wersjami, tego samego projektu. Niestety nie jest to gwarantowane w przypadku produkcji amatorskiej z użyciem pracownika sterującego ręcznie wykonaniem danego elementu. Dlatego powoli odchodzi się od obróbki tokarskiej w warsztatowych warunkach. Są szybsze rozwiązania.

Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz