Osteoporoza – co o niej wiemy?

Osteoporoza została uznana za chorobę cywilizacyjną, coraz więcej osób cierpi na tą dolegliwość, która w znaczny sposób pogarsza jakość życia. Grupą, która jest najbardziej zagrożona wystąpieniem tej choroby jest grupa osób starszych oraz kobiety po menopauzie. Przed tą chorobą w łatwy i niewymagający sposób można się wystrzec, wystarczy odpowiednio zbilansowana dieta i trochę samokontroli.

Objawy osteoporozy

Ta choroba jest wyjątkowo podstępna ze względu na to, że w początkowym stadium choroby nie daje zauważalnych objawów. U większości ludzi ta choroba zostaje zdiagnozowana dopiero po złamaniu i szczegółowych badaniach. Dla osób starszych dotkniętych tą chorobą prawdziwym przekleństwem są śliskie chodniki, na których często dochodzi do upadków. Kości, które są wyjątkowo delikatne są znacznie bardziej łamliwe. Pozornie niegroźny upadek w przypadku chorych na osteoporozę kończy się najczęściej złamaniem kości długich. Najczęściej uszkodzone zostają kości przedramienia oraz szyjki kości udowej. Powoduje to ogromny ból, oraz poważne ograniczenia ruchu. Jednak najczęściej występują złamania kręgów, które są trudne do wykrycia. Doprowadzają do obniżenia wzrostu oraz do garbienia się. Z czasem chory zaczyna mieć problemy z poruszaniem się, a przewlekła choroba znacznie pogarsza nastrój. Złamania kręgów zazwyczaj są niezauważalne dla chorego, ze względu na to, że do złamania może dojść w najbardziej błahych czynnościach, takich jak schylanie się, poruszanie się a nawet mocniejszy kaszel.

 

Obraz choroby

Tę chorobę dzieli się na pierwotną i wtórną. Pierwotna występuje najczęściej i jest konsekwencją starzenia się. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest przebycie menopauzy. Utrata gęstości kości jest naturalnym procesem, którego nie można zatrzymać, jednak można ograniczyć dodatkowe czynniki, które ten proces przyśpieszają. Przede wszystkim do powstania osteoporozy przyczynia się zła dieta, która jest uboga w witaminę D oraz wapń. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na te składniki w naszym organizmie i w przypadku niedoboru zażywać suplementy diety. Mała aktywność fizyczna sprzyja wielu chorobom, w przypadku tej jest szczególnie groźna. Niezależnie od wieku, każdy powinien chociaż przez kilkanaście minut dziennie być aktywny fizycznie. Palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu znacznie przyspiesza proces starzenia się i wpływ na nasz układ kostny. Osteoporoza wtórna występuje stosunkowo rzadko i jest konsekwencją przebytych innych chorób oraz stosowania szkodliwych leków. Zazwyczaj nie mamy wpływu na jej wystąpienie i może pojawić się w każdym wieku.

 

Leczenie osteoporozy

Najważniejszą rzeczą w leczeniu tej choroby jest unikanie sytuacji ryzykownych dla chorego. Niepotrzebne narażanie się na upadki może powodować kolejne złamania, które dla chorego są wyjątkowo groźne i trudne w leczeniu. Należy również przyjmować suplementy diety bogate w wapń i witaminę D. Przy wykryciu choroby lekarz powinien ustalić dawkę, oraz zalecić kontrolowanie poziomu tych minerałów w organizmie. Pomocne również są leki, które zmniejszają ryzyko złamań kości. Dzięki zastosowaniu leczenia ta poważna choroba staję się bardziej do zniesienia i obniża ryzyko złamań.

 Zadbaj o stawy i kości stosując Synocrom: http://www.i-apteka.pl/product-pol-29625-Synocrom-20mg-2ml-ampulkostrzykawka-1szt.html

Stopka autorska: http://www.i-apteka.pl/product-pol-29625-Synocrom-20mg-2ml-ampulkostrzykawka-1szt.html – http://www.i-apteka.pl/product-pol-29625-Synocrom-20mg-2ml-ampulkostrzykawka-1szt.html



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz