Projektowanie łożysk – pasowanie

Projektując łożyskowania należy wziąć pod uwagę dobranie odpowiednich luzów wewnętrznych łożyska oraz jego pasowania. Chcąc prawidłowo wykonać ten proces trzeba zwrócić uwagę na:

  • prędkość obrotową,
  • charakter obciążenia,
  • rodzaj obciążenia.

Prędkość obrotowa

łożyskaDobierając pasowania do łożyska, ważnym czynnikiem jest rozwijana przez nie prędkość obrotowa. Parametr ten jest w szczególności ważny w przypadku łożysk szybkoobrotowych, ponieważ pasowanie ciasne jest warunkiem, który umożliwia prawidłową pracę, tzn. bez wibracji oraz drgań oraz z utrzymaniem wymaganych parametrów prowadzenia łożyska.

Reklama

Charakter obciążenia

Charakter czy też wartość obciążenia ma kluczowy wpływ na dobór pasowania łożyska. Pomimo braku konkretnych wskazań czy tabelarycznych wartości, przyjęte zostały ogólne reguły. W oprawach łożyskowych w zależności od przenoszonych obciążeń, tzn. czy są to obciążenia promieniowe, osiowe czy złożone, dobierane jest odpowiednie pasowanie. Jeżeli do przenoszenia obciążeń osiowych zastosowano łożyska wzdłużne, a do promieniowych poprzeczne, należy zwrócić uwagę na luźne pasowanie, które sprawiałoby, że otwór oprawy nie ma bezpośredniego kontaktu z pierścieniem zewnętrznym.

Rodzaj obciążenia

W czasie pracy łożyska, obciążenie na nie działające ma charakter chwilowych punktowych obciążeń, tzw. obciążeń wirujących. Występują ono w dwóch odmianach. W pierwszym przypadku każde miejsce na bieżni podczas jednego obrotu obciążane jest równomiernie, w drugim, obciążenie ma charakter wahadłowy obciążając tylko wybrane punkty na bieżni. W takim przypadku pasowanie pierścienia wewnętrznego musi być ciasne, w przeciwnym razie może dojść do tzw. pełzania czyli swobodnego obrotu pierścienia, które przyspiesza zużycie łożyska.

Stopka autorska: łożyska – http://bearing.pl/63,lozyska-kulkowe.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz