Sposoby na docieplenie domu

Istnieje wiele sposobów na docieplenie domu. Do najczęstszych sposobów ocieplenia domu zaliczamy: montaż styropianu i otynkowanie domu, uszczelnienie dachu (wata szklana, folia izolacyjna), odizolowanie podłogi, wymiana lub montaż wydajnych grzejników, budowa solarów. Oczywiście katalog nie jest zamknięty.

Reklama

Docieplenie budynku styropianem jest najpowszechniejszą techniką. Dziś niemal każdy otynkowany budynek został pokryty styropianem. Na rynku dostępne mamy styropiany o różnej grubości. Wybierając grubość styropianu powinniśmy najpierw sprawdzić jak grube mamy mury i w jakim miejscu położony jest budynek. Grube solidne mury nie wymagają położenia najgrubszego styropianu. Jeśli dom stoi w miejscu zacienionym lub nad wodą styropian powinien być grubszy. W Polsce przez osiem miesięcy w roku pogoda jest raczej brzydka dlatego styropian nie powinien być za cienki. Ocieplanie domu styropianem zmusza nas tym samym do nałożenia tynku. Obecnie modny jest akrylowy ale wybierając go należy pamiętać, że dom co kilkanaście lat będzie wymagał ponownego malowania.

Myśląc o dociepleniu budynku pamiętać należy o dachu. Bez względu na to, czy dach jest z papy, blachy, dachówek czy gontu, podstawowym elementem trzymającym temperaturę będzie wata szklana i folia izolacyjna. Gdy zdecydujemy się na obydwa elementy możemy być spokojni, że temperatura w domu będzie stała i nie będzie uciekała górą.

Świetnym sposobem na docieplenie jest także uszczelnienie podłogi. Przed położeniem płytek, paneli czy parkietu warto zastanowić się jaki materiał izolacyjny byłby najwydajniejszy. Specjaliści jednoznacznie wskazują, ze to folia izolacyjna jest w tej kwestii niekwestionowaną królową.

Wysokiej jakości folia izolacyjna może być wykorzystana na przykład jako warstwa hydroizolacyjna, która odpowiada za ochronę fundamentów i ścian budynku. Wewnątrz mieszkań może być instalowana razem z panelami podłogowymi. Natomiast na etapie wstępnego krycia dachu, dekarze układa ją w celach ochrony przed zimnem i wilgocią.

Zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych we współczesnym mieszkalnictwie ma niebagatelny wpływ na trwałość konstrukcji oraz zadowolenie przyszłych pokoleń, którym mieszkania będą służyły. Obecnie obok komfortu użytkowania mieszkania liczy się także solidność tworzyw użytych do budowy, co przekłada się na odporność na oddziaływanie czynników zewnętrznych w postaci wilgoci, wysokich i niskich temperatur. Do takich tworzy elementów składowych budynków zalicza się m.in. wysokiej jakości folia izolacyjna, okna, elementy instalacji wodnej, czy choćby cegły i pustaki wykorzystane w budowie.

Wymiana grzejników na nowe również ma wpływ na utrzymanie temperatury powietrza na stałym poziomie. Tą funkcję docenimy jednak bardziej zimą niż latem. Powinniśmy postawić na grzejniki, które bez problemu będziemy w stanie sami odpowietrzyć.
Budowa solarów to bez wątpienia najdroższy sposób na docieplenie budynku. Jest to jednak ekologiczny sposób docieplenia budynku, wydajny tak zimą jak i latem.

Stopka autorska: folia izolacyjnahttp://foliaizolacyjna.com.pl



Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. Jako ciekawostka, można także zakopać dom, wykonując wcześniej głęboki dół. Ciepło gwarantowane.

Dodaj komentarz