Blackjack – krótko o historii gry

Blackjack to niezwykle popularna gra hazardowa, która bardzo szybko trafiła do kasyn, gdzie znalazła rzesze zwolenników. Znana, szczególnie w Polsce, jest pod nazwą „oczko” lub „dwadzieścia jeden”.

Reklama

Zamierzchła historia Blackjacka

Blackjack

Skąd dokładnie wzięła się ta gra – nie wiadomo. Jednakże historia przywołuje kilka gier, które mogą być praprzodkami współczesnego Blackjacka. Do jednej z nich należy Vingt – et – Un co może być przetłumaczone jako „dwadzieścia jeden”. Jest to francuska gra pochodząca z XVIII stulecia, w której gracz musiał zebrać karty o sumie oczek jak najbardziej zbliżonych do wartości 21. Po rozdaniu kart gracze obstawiali zakłady. Jeśli to krupier – czyli osoba rozdająca karty, uzyskała sumę oczek wynosząca 21, to wszyscy gracze musieli zapłacić mu potrójną wielokrotność wyjściowej stawki zakładów. Drugą grą, z której prawdopodobnie wywodzi się współczesny Blackjack była włoska gra „siedem i pół”, w której grano wyłącznie kilkoma kartami.

Gry hazardowe za oceanem – w kasynach pojawia się Black Jack

Wraz z europejskimi emigrantami gry hazardowe dotarły w XIX wieku do Stanów Zjednoczonych. Gra pod współczesną nazwą Blackjack szybko trafiła do kasyn stając się jedną z bardziej atrakcyjnych rozrywek w domach gry. Swoją nazwę uzyskała od najwartościowszego układu gry w „dwadzieścia jeden” składającego się z asa i waleta pik, który popularnie nazwany został Czarnym Waletem czyli Black Jackiem. Za układ taki kasyna, aby zainteresować klientów nową grą, płaciły 10 –krotność jednej stawki. Po pewnym czasie bonus ten został zniesiony, jednakże nazwa gry przyjęła się na zawsze.

Legalizacja hazardu

W 1931 roku zniesiono zakazy związane z funkcjonowaniem kasyn. Ta forma rozrywki, na czele z Blackjackiem, zaczęła być coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu. W efekcie kasyna znacznie obniżyły wygrane oraz wprowadziły zasady, które dawały im znaczącą przewagę nad wszystkimi graczami. W wyniku tego, Blackjack znacznie stracił na popularności i dlatego domy gry zaczęły wprowadzać zasady, które nieco wyrównały szanse na wygraną oraz podniosły stawki w przypadku zwycięstwa.

Pierwsze matematyczne obliczenia

Na początku lat 60 –tych ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze próby tworzenia matematycznego modelu, który pomagałby uzyskać graczom przewagę nad kasynami. Profesor matematyki Edward Thorp w książce „Beat the Dealer” opisał różnorodne strategie i taktyki gry, które określił systemem liczenia kart. W ramach niego zauważył, że gdy w talii pozostaje do rozdania więcej dziesiątek, figur oraz asów, to szanse gracza na wygraną wzrastają.

Następnych latach stale pojawiały się coraz bardziej skomplikowane, ale jednocześnie coraz dokładniejsze strategie opracowane przez modele matematyczne. W efekcie obecnie Black Jack jest uznawany za „beatable game” (czyli grę do pokonania), w której każdy gracz może wygrać z kasynem.

Stopka autorska: http://blackjack24.pl/ – historia Blackjacka

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz