Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

czysta wodaOczyszczalnie biologiczne są jednym z typów przydomowych oczyszczalni ścieków. Jest to rozwiązanie dość drogie, ale cechujące się największą skutecznością – ze ścieków w oczyszczalniach biologicznych usuwane jest aż 98% zanieczyszczeń. Ten typ przydomowych oczyszczalni ścieków jest szczególnie popularny wśród właścicieli niewielkich działek, na których nie ma wystarczająco dużo miejsca by zainstalować np. oczyszczalnię z drenażem rozsączającym. Częstym rozwiązaniem jest odprowadzanie oczyszczonej w oczyszczalni biologicznej wody nie do gruntu, ale do pobliskiego zbiornika wodnego.

Reklama

Działanie tego typu przydomowej oczyszczalni ścieków opiera się na aktywności organizmów tlenowych, które wykorzystują zawarte w ściekach zanieczyszczenia do własnych celów. Procesy oczyszczania ścieków zachodzą tu w szczelnie zamkniętych zbiornikach. Pierwszym etapem usuwania zanieczyszczeń, podobnie jak w przypadku innych typów przydomowych oczyszczalni ścieków jest wytrącanie się dużych cząstek i ciał stałych w osadniku glinnym. Kolejnym jest tzw. doczyszczanie. W oczyszczalniach biologicznych odbywa się ono w osadzie czynnym (który składa się bakterii i pierwotniaków) lub złożu biologicznym (zbudowanym z kruszywa lub specjalnych elementów z tworzyw sztucznych). Ostatni etap oczyszczania zachodzi w osadniku wtórnym, gdzie osadzają się jeszcze nieusunięte zanieczyszczenia i obumarłe mikroorganizmy tlenowe.

Za oczyszczalnie biologiczne trzeba zapłacić od ok. 6 500 zł do ponad 20 000 zł. Do dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem tego typu przydomowej oczyszczali ścieków należy doliczyć cenę zakupu preparatów bakteryjnych oraz usuwanie gromadzących się w osadniku osadów – łącznie, jest to roczny koszt wysokości ok 200 zł.

Stopka autorska: oczyszczalnie biologiczne – http://eko-instal.eu

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.7/10 (liczba ocen: 6)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz