Jak efektywnie się uczyć?

Skuteczne przyswajanie informacji jest uzależnione od bardzo wielu czynników. Niemniej jest to umiejętność, którą warto posiąść, ponieważ przydaje się ona w niejednej sytuacji, np. na okoliczność przygotowań do ważnego egzaminu. Jakie zatem działania należy podejmować, by nauka przynosiła spodziewane efekty?

W spokoju i bez rozpraszaczy

Chcąc mówić o efektywnym uczeniu się, należy na początek wspomnieć o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim liczy się systematyczność – o wiele lepsze rezultaty osiągają osoby przeznaczające każdego dnia określony czas na naukę aniżeli te, które zabierają się za to w ostatniej chwili i kilka bitych godzin z rzędu spędzają nad książkami. Porę nauki warto dopasować nie tylko do rozkładu dnia, ale również i do indywidualnych możliwości – każdy sam najlepiej wie, w jakich godzinach jest najbardziej wydajny.

Miejsce do nauki powinno być ciche i spokojne – nie wchodzą zatem w rachubę jakiekolwiek rozpraszacze w postaci np. mediów społecznościowych czy telefonu komórkowego. No i jeszcze ważna uwaga, a mianowicie taka, by nie siadać do nauki zdenerwowanym czy głodnym – wtedy wiedza znacznie oporniej „wchodzi” do głowy.

Przydatne wskazówki

Aby lepiej zapamiętywać, warto przestrzegać kilku zasad. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystywanie możliwie jak największej ilości zmysłów – to pomaga później w odtwarzaniu treści. Zwłaszcza, jeśli poszczególne słowa-klucze są przypisane konkretnym zmysłom. Przy robieniu notatek niezwykle przydatne okazują się kolory – głównie te kojarzące się z ruchem jak np. czerwony. Generalnie rzecz biorąc, zasada skojarzeń daje znakomite wyniki.

Nie zaszkodzi też pokusić się o zastąpienie tradycyjnych notatek prezentacjami – obrazy w tej formie są lepiej przyswajane przez umysł. Wysoką skutecznością odznacza się także powtarzanie na głos i zadawanie pytań – nawet, jeśli osoba ucząca się sama sobie udziela na nie odpowiedzi. Przy trudnych czy raczej nudnych partiach materiału, które trzeba opanować, z nieocenioną wręcz pomocą przychodzi poczucie humoru, np. zabawna ilustracja jest w stanie wiele zdziałać.

Studia za chwilę się zaczną. Zwłaszcza dla pierwszaków system nauki, oceniania i robienia notatek może okazać się trudny, przynajmniej na początku. Na pewno będzie różnił się od sposobu zapamiętywania i zapisywania, jaki był im znany dotychczas. W chwilach, w których długopisów nie nadąża za głosem wykładowcy, przydatny jest Wymiennik, który proponuje notatki z wielu kierunków, np. z medycyny – http://wymiennik.com/medycyna,k14.html, biologii, filologii, matematyki i wielu innych.

Stopka autorska: http://wymiennik.com/medycyna,k14.html – http://wymiennik.com/medycyna,k14.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz