Jak wybrać wygodne schody drewniane?

Rozmyślając nad wyborem idealnych schodów drewnianych warto wziąć pod uwagę nie tylko ich walory estetyczne, ale przede wszystkim ich ergonomiczność.

Reklama

schody drewniane spiralnePamiętajmy, że po schodach przede wszystkim się chodzi. Są one w domu po to, aby ułatwić komunikację pomiędzy piętrami. Jeśli więc mają idealnie wpasowywać się w potrzeby domu oraz jego mieszkańców, muszą być funkcjonalne, wygodne i bezpieczne.

Estetyka, choć też niezmiernie ważna, powinna odejść na dalszy plan. Oto kilka danych liczbowych, które powinny pomóc wybrać schody maksymalnie wygodne i bezpieczne oraz umożliwić sprawdzenie, czy ich wykonawca w procesie produkcji i montażu wziął pod uwagę zasady ergonomii.

Ergonomiczne schody drewniane to takie, w których optymalny kąt nachylenia biegu wynosi 30 stopni, których wszystkie stopnie mają tę samą wysokość, a ich wymiary określa proporcja h/t=17/29, gdzie „h” to wysokość stopnia, a „t” jego szerokość, w których szerokość biegu jest nie mniejsza niż 0,7 m, a liczba stopni w biegu nie wyższa niż 18 sztuk. W sytuacji, gdy z różnicy wysokości pomiędzy kondygnacjami wynika większa liczba stopni, należy zastosować spocznik. Jego długość powinna zaś być n-krotną długości kroku, który u dorosłego człowieka wynosi 62,5 cm, plus szerokość stopnia.

Wykonanie schodów według zasad ergonomii jest gwarancją codziennego komfortu, a biorąc pod uwagę to, że pokonywanie różnic poziomów podczas chodzenia po schodach drewnianych wymaga 7-krotnie większego nakładu energii niż chodzenie po terenie płaskim, ich ergonomiczność jest niezmiernie ważna.

Stopka autorska: schody drewnianehttp://www.drawex.net.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 2.2/10 (liczba ocen: 5)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz