Jakie kosmetyki dla alergików?

Niektórzy wybierają dermokosmetyki, inni sięgają po produkty hypoalergiczne. Co konkretnie mogą, a czego nie powinni stosować alergicy?

Życie alergika nie jest proste. Wystarczy chwila nieuwagi i gotowe: swędzi skóra na ramionach, drapania domagają się uda i twarz. Na ciele pojawiają się brzydkie liszaje. I nawet, jeśli w końcu uda się je zwalczyć, pozostaje świadomość, że w każdej chwili mogą wrócić. Choćby z powodu użycia nie takich kosmetyków. Jak więc mają wybierać środki do pielęgnacji ciała alergicy?

Dermokosmetyki idą z odsieczą

Pierwszym tropem są tak zwane dermokosmetyki. W odróżnieniu od standardowych preparatów, są w założeniu zbliżone do leków. Niektórzy ustawiają je na poziomie między środkami medycznymi a kosmetycznymi. Czym się wyróżniają?

Uroda przy każdej cerze Przede wszystkim zawierają tak zwane emolienty. To substancje, które działają łagodniej i oprócz pielęgnacji pomagają także leczyć. Zaliczają się do nich ekstrakty naturalne, jak olejek jojoba, ale też specjalne preparaty tworzone w laboratoriach. W skład dermokosmetyków wchodzą też m.in. kwas linolenowy, parafina czy mocznik.

Ich zadaniem jest zmiękczać i nawilżać naskórek. Dodatkowo zapobiegają utracie wody, odtwarzają płaszcz lipitody i chronią skórę. Z punktu widzenia alergików ważne jest też, że zapobiegają chorobom skóry.

A produkty hypoalergiczne?

Także one mogą być na liście wyboru kosmetyków dla alergików. W przeciwieństwie do dermokosmetyków nie leczą. Są po prostu testowane na skórze osób, które mają tendencję do alergii. Co oznacza, że ich użycie powinno być teoretycznie bezpiecznie.

Ale uwaga: często zdarza się, że kosmetyki tego rodzaju to tak naprawdę produkty dla skóry wrażliwej. Nazywane są hypoalergicznymi z powodów marketingowych. Czym więc powinny charakteryzować się prawdziwe kosmetyki hypoalergiczne?

Najważniejszy jest ich skład. Udział różnego rodzaju konserwantów czy środków zapachowych powinien być w tym przypadku ograniczony do minimum. Najlepiej, żeby nie było ich wcale. To właśnie one są nierzadko przyczyną alergicznych zmian skórnych.

Tłuszcze, które są w składzie kosmetyków hypoalergicznych powinny mieć skład zbliżony do składu naturalnego tłuszczu skóry. Ważne są takie substancje, jak ceramidy, fosfolipidy, skwalen czy oleje roślinne. Takie składniki, jak alantoina, proteiny, algi czy ekstrakty roślinne – z lipy, lukrecji, lawendy i innych – działają łagodząco.

Żadnych konserwantów

Niezależnie od tego, czy ktoś będzie wykorzystywał dermokosmetyki czy produkty hypoalergiczne, ważne, żeby zrobić sobie listę substancji, których należy unikać. Dzięki temu będzie można zawczasu zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnej wysypki.

Kosmetyki dla alergików nie powinny więc zawierać konserwantów i substancji zapachowych. Jeśli ich użycie jest niezbędne, powinno być ograniczone do minimum. Lepiej też unikać produktów zawierających alkohol czy barwniki. Także substancje zapachowe mogą być dla uczuleniowców szkodliwe.

Uwaga: szkodzić mogą także niektóre odmiany rumianku i aloes. Warto także sprawdzać, czy kosmetyki nie zawierają substancji alergizujących.

Trzeba się sprawdzać

Wybierając kosmetyki warto zwrócić uwagę na odczyt pH. W przypadku alergików zalecane jest stosowanie wyrobów, których wskaźnik wynosi 5,5. Warto też pamiętać o tym, że cera nie lubi zmian. Dlatego lepiej znaleźć jedną linię kosmetyków i trzymać się jej przez dłuższy czas. Eksperymenty mogą oznaczać problemy.

Na koniec mała uwaga. Niezależnie od tego, na jaki kto się kosmetyk zdecyduje, warto dokładnie się obserwować i reagować. Jeśli w kilka lub kilkadziesiąt godzin po nałożeniu kosmetyków na skórze pojawią się zmiany, oznacza to, że produkt może zawierać alergen. I lepiej go unikać.

W Polsce dermokosmetyki sprzedaje m.in. Sintiva.pl, sklep internetowy z Wrocławia.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz