Materiały wykorzystywane w kotłach na biomasę

Ekologiczny opał to nie tylko moda, ale dostosowywanie instalacji do coraz bardziej rygorystycznych przepisów oraz wymierne oszczędności w dłuższej perspektywie eksploatacyjnej.

Reklama

ekologiczny opał

Kotły do spalania biomasy są na razie wykorzystywane zazwyczaj przez firmy, które otrzymują dotacje, wdrażając rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu. Coraz częściej można je jednak zauważyć także w domowych kotłowniach. Ich użytkownicy cenią sobie wygodę obsługi oraz minimalizację zanieczyszczeń w wydzielonym pomieszczeniu (dają się one mocno we znaki osobom wykorzystującym nadal węgiel kamienny).

Zacznijmy od podziału biomasy ze względu na stan skupienia. Najczęściej mamy do czynienia z postacią stałą w formie brykietów, drzewnych odpadków, słomy, rozmaitych pelletów i osadów ściekowych. Rzadziej wykorzystuje się ciekłą odmianę, czyli metanol, etanol oraz inne typy olejów roślinnych. Najrzadziej eksploatowany jest gaz błotny – biogaz. Jeśli chodzi natomiast o konkretne materiały spalane w biokotłach, zalicza się do nich: drewno odpadowe oraz o niskiej przydatności technologicznej, osady ściekowe, zwierzęce fekalia, słomę i pokrewne odpady rolnicze, biogazy, tłuszcze zwierzęce, oleje roślinne, łodygi kukurydzy, wysłodki z buraków, specjalnie hodowane wodorosty.

Spośród urządzeń wykorzystujących biomasę, eksperci polecają głównie instalacje, na które składają się piece na pellet oraz palniki z ruchomym rusztem, wyróżniające się wysoką efektywnością spalania (przekraczającą nawet 99% – na przykład w przypadku bardzo dobrej jakości zrębków drzewnych, sprasowanych pod dużym ciśnieniem). Niekiedy wystarczy jednak tylko wymiana palnika, co znacznie obniża koszty inwestycyjne. Taką możliwość trzeba jednak każdorazowo sprawdzać, biorąc pod uwagę między innymi miejsce w kotłowni na automatyczny podajnik oraz zasobnik. Z tym bywa niekiedy problem, więc należy dokonać odpowiednio wcześniej szczegółowych pomiarów.

Nie należy więc pod żadnym pozorem dokonywać pochopnych decyzji w kwestii modernizacji instalacji grzewczej. Większość firm zajmujących się dystrybucją i montażem nowoczesnych rozwiązań, powinna dokonać bezpłatnej weryfikacji. Warto poprosić o to kilka podmiotów, aby przekonać się który jest najbardziej rzetelny i proponuje optymalną opcję. Koszty takiej inwestycji są niebagatelne i nie zawsze zwracają się błyskawicznie. Czasami trzeba na to czekać cały sezon zimowy.

Stopka autorska: piece na pellet – http://www.kordas-heating.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz