Podzamcze Chęcińskie i jego uroki

Podzamcze Chęcińskie, choć obecnie nie jest znaną miejscowością, zasługuje na na uwagę. To mała  wieś położona w województwie świętokrzyskim na terenie Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego.

Reklama

Precyzując położenie Podzamcza, leży ono w gminie Chęciny, w powiecie kieleckim. Największe atrakcje turystyczne w pobliżu Podzamcza to jaskinia Raj, zamek królewski w Chęcinach oraz skansen w Tokarni. W samym Podzamczu Chęcińskim natomiast znajduje się dawny dwór starostów chęcińskich, barokowa brama Jana III Sobieskiego, aleja lipowa z 300-letnimi okazami, rzeka oraz nieczynny już kamieniołom.

Dwór starosty chęcińskiego Jana Klemensa Branickiego

Jadąc krajową drogą E77, przejeżdżając koło Podzamcza widać dwór obronny, kóry wzniesiony został w latach 1630-1657. Powodem jego wybudowani był słaby stan techniczny zamku królewskiego się w Chęcinach. Starości chęcińscy rezydowali w nim do XVIII wieku, aż do momentu, gdy odnowiono Chęciny,  wtedy też sam dwór zaczął pełnić funkcję folwarku, a później  spichlerza, niestety w tym też okresie zniszczono częściowo jego unikalny styl, dokonując nieumiejętnych przebudów. Obecnie dwór jest w trakcie renowacji i powstaje w nim siedziba Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.

Aleja lipowa i łuk triumfalny

Wyjątkową rzeczą, którą można zobaczyć w Podzamczu jest barokowa brama wjazdowa, wybudowana z okazji wracającego spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego (na cześć jego zwycięstwa). Do bramy prowadzi zabytkowa aleja lipowa, której drzewa liczą ponad 300 lat. Jest to również wyjątkowe miejsce, zwłaszcza wiosenną i letnią porą, gdy drzewa są pełne zielonych liści.

Podzamcze Chęcińskie jest warte zobaczenia!

Osoby szukające ciekawych, lecz mniej znanych miejsc w województwie świętokrzyskim, powinny koniecznie odwiedzić Podzamcze Chęcińskie, obejrzeć wszystkie jego atrakcje i przespacerować się zabytkową aleją lipową. Warto dodać, że Podzamcze już wkrótce może stać się jedną z głównych atrakcji województwa świętokrzyskiego, ze względu na to, że powstaje w nim Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, Biobank, Centrum Nauki Kopernik oraz park barokowy.

Stopka autorska: Podzamczu Chęcińskim – http://www.agropodzamcze.pl/checinskie.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz