Savoir vivre i szacunek dla dam

W dzisiejszych czasach, zdaje się, kobiety zaniedbały swoje przywileje. Feministki walczą z kobiecością, a pozostałe panie biernie się temu przypatrują. A życie prawdziwej damy jest przecież takie piękne!

Reklama

savoir vivre

Szacunek dla dam

Niewiele kobiet dzisiejszego świata można ocenić jako prawdziwe damy. Niestety funkcjonuje dziwne przeświadczenie, że tradycje te odeszły do lamusa. Tylko nieliczne panie, głównie reprezentantki starszego pokolenia, uważają się za damy i są z tego dumne. Stereotyp mówi, że taka osoba jest zimna, wyniosła, traktuje ludzi z góry…Cóż za nonsens! Dama jest bardzo kobieca, ceni siebie, bo zna swoją wartość. Może więc wymagać od innych należytego jej szacunku. Czy to jest wyniosłość? Ależ skąd! Każdy powinien cenić siebie samego.

Dziwi mnie walka feministek o zrównanie przywilejów kobiet i mężczyzn. Rozumiem, że w niektórych przypadkach rzeczywiście dochodzi do dyskryminacji i z tym należy skończyć. Jednak nie pozwólmy przekreślać kultury i dobrych manier! Szczególne traktowanie kobiet przez mężczyzn rodzi się z podziwu i szacunku. Dlaczego mamy uznawać to za dyskryminację? Jeśli ktoś chce przepuścić dziewczynę w drzwiach, to ona powinna być zadowolona z takiego traktowania. Pocałunek w rękę czy podanie pomocnej dłoni, gdy sytuacja tego wymaga…to wszystko schlebia kobiecie, a nie obraża ją. Wypatrzenie terminu „dama” doprowadziło do nienaturalnych zachowań ze strony zarówno pań jak i panów. Każda kobieta powinna marzyć o tym by być traktowana jak dama.

Płeć piękna odgrywa troszkę inną rolę w społeczeństwie niż mężczyźni. Nie uważam, że oznacza to odebranie jakichkolwiek praw kobietom. Jeśli któraś z nich zdecyduje się na cięższą pracę lub podejmie wyzwanie typowo męskie, należy jej na to pozwolić. Taka sytuacja nie przekreśla jednak jej kobiecości i przywilejów z nich wynikających.

Aby kobieta czuła się damą, musi wiedzieć jak należy traktować taką osobę. Często okazuje się, że w spotkaniu przedstawicieli dwóch płci, to właśnie pani nie wie jak się zachować. Czerwieni się jak gdyby ktoś ją obraził albo zawstydził. Kobiety w większości nie mają też pojęcia jak poprawnie powinno się całować ich dłoń. Takie zasady określone są w etykiecie savoir vivre, która również nie jest poważnie traktowana przez nasze społeczeństwo.

Wymaganie szacunku od innych osób nie powinno być karcone. Kobieta, która zna swoją wartość i chce być traktowana jak dama, powinna walczyć o właściwe zachowanie mężczyzn. Jednocześnie musi być świadoma czego tak na prawdę wymaga od innych. Życie prawdziwej damy jest piękne i pozwala jej czuć się zauważoną i docenioną. Każda pani tego potrzebuje, bo częściowo jest to nawet przypisane do jej kobiecej natury.

Stopka autorska: savoir vivre – http://savoir-vivre-w-pigulce.manifo.com/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.8/10 (liczba ocen: 4)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz