Tanie podróże – czy to naprawdę możliwe?

W dobie rozkwitu przemysłu turystycznego w Polsce, a co za tym idzie, wielu promocyjnych ofert proponowanych przez większość biur podróży, można wręcz zagubić się w ich gąszczu. Które z nich są tak naprawdę opłacalne, a które jednak nieco zbyt drogie – to wie tylko wyrafinowany turysta, studiujący szczegółowo program każdej agencji turystycznej. Zwykły urlopowicz nie zawsze zdaje sobie jednak z tego sprawę. Biura podróży operują zagranicznymi terminami, oferują przeróżne cuda, ale co to wszystko tak naprawdę znaczy i jak ma się do realnie niedrogich wakacji?

Reklama

Tanie podróże to przede wszystkim wycieczki last minute i first minute. W naszym kraju bardziej popularne są te pierwsze, które weszły w poczet programu agencji turystycznych w latach 90-tych i szybko zyskały aprobatę spragnionych rabatów turystów. Są to wakacje bukowane na ostatnią chwilę, zazwyczaj na kilka dni przed oficjalnym terminem wycieczki. Kuszą one główne uczniów i studentów, którzy mają dwa miesiące wakacji i mogą wybrać się w spontaniczną podróż, a także osoby parające się wolnymi zawodami, mogące wyjechać kiedy tylko chcą bez wcześniejszego uzgadniania terminu wyprawy z szefem.

rajska plaża

Głównym stereotypem krążącym wokół wakacji last minute jest fakt, że uważane są za oszustwo, a promocje te są nierealne i jedynie naciągają turystów na zniżki, które tak naprawdę zniżkami nie są. Nic bardziej mylnego. Oferta last minute powstaje najczęściej w chwili, w której inni wycieczkowicze rezygnują ze swojego urlopu, zostawiając jedno wolne miejsce w hotelu, samolocie, autokarze itp. Nie jest to jednak forma podróżowania wolna od wad. Wśród najważniejszych wymienić można na przykład brak dokładnego przejrzenia oferty. Decydując się na nią w dosyć krótkim czasie pominąć możemy część ważnych informacji, co wiązać się może z przykrymi niespodziankami na miejscu.

Drugą formą najczęściej wykorzystywanych promocji biur podróży jest first minute, które działa na zasadzie odwrotnej do poprzednio omawianego wariantu. W praktyce są to wycieczki wykupywane ze znacznym wyprzedzeniem, często nawet półrocznym i wiążąca się z tym zniżka. Opcja ta wykorzystywana jest przez osoby, które wolą zaplanować swój urlop wcześniej, mają sprecyzowane plany, jeżeli chodzi o lokalizację i ogólne wymagania dotyczące podróży. Wadą wycieczek first minute może być fakt, że po jakimś czasie można zmienić zdanie, mogą też zaistnieć ewentualne przeszkody, uniemożliwiające wyjazd.

Inną opcją tanich podróży jest organizowanie wycieczek na własną rękę, posługując się porównywarkami hoteli, campingów, innych miejsc noclegowych oraz wyszukiwarkami niedrogich lotów. W ten sposób oszczędzić możemy na opłatach pobieranych przez biura podróży i przeznaczyć te pieniądze na dodatkowe wycieczki, pyszne przysmaki lokalnej kuchni czy pamiątki. Pamiętajmy jednak, że ten wariant wymaga od nas czasu, poświęconego na znalezienie idealnych lokalizacji, środków transportu i miejsc zakwaterowania.

Stopka autorska: Tanie podróże – http://www.kochamwakacje.com

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz