Dobrowolne ubezpieczenie AC – warto?

Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC, nie jest obowiązkowe, dlatego też wielu kierowców raczej rezygnuje z jego wykupienia.

Reklama

rozbity samochódTymczasem wykupienie ubezpieczenia AC może okazać się bardzo korzystne, zwłaszcza, że obecnie, firmy ubezpieczeniowe oferują bardzo często pakiet ubezpieczeń OC i AC, które wykupione razem są o wiele tańsze, niż kupowane osobno. Czy właściwie jest samo AC? Jest to ubezpieczenie, które gwarantuje zwrot kosztów gdy nastąpi uszkodzenie samochodu na skutek kolizji czy wypadku, którego właściciel jest sprawcą.

Ubezpieczenie AC gwarantuje także zwrot pieniędzy za uszkodzenia, w przypadku których niemożliwe jest odnalezienie sprawcy szkody, jak na przykład otarcia samochodu na parkingu czy kradzież. Umowę AC podpisuje się z reguły na 12 miesięcy, przy czy istnieje możliwość spłaty całkowitej składki z podziałem na raty. Istnieją szczególne sytuacje, w których ubezpieczalnia może odmówić wypłaty odszkodowania, mimo podpisanej umowy, jednakże podobne sytuacje muszą być dokładnie sformułowane w samej umowie.

Sytuacja taka ma miejsce, kiedy samochód prowadzony był na przykład pod wpływem alkoholu czy też bez ważnych dokumentów (prawo jazdy, dowód rejestracyjny), kiedy samochód został wykorzystany do przestępczych celów. Przy podpisywaniu umowy AC należy zwrócić szczególną uwagę na rzetelne określenie faktycznej wartości ubezpieczanego samochodu. W razie jakichkolwiek uszkodzeń, sytuację ocenia bowiem rzeczoznawca, który na podstawie określonej wartości samochodu określa wartość poniesionych strat i kwotę wypłacanego odszkodowania.

Na wykupienie ubezpieczenia AC najczęściej decydują się właściciele nowych oraz bardzo drogich samochodów, co jest zupełnie zrozumiałe, pragną oni się bowiem ubezpieczyć na wypadek strat. Powszechnie dominuje przekonanie, że wykupywanie AC na starsze modele jest nieopłacalne, gdyż wartość samochodu często jest bardzo niska. Między innymi dlatego właśnie ubezpieczenie AC nie należy do ubezpieczeń obowiązkowych.

Stopka autorska: AC – https://www.libertydirect.pl/komunikacyjne/oc-ac-standard-z-mini-assistance.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz