Ogrodowa uprawa cantedeskii

Cantedeskia (Zantedeschia) to bylina kłączowa o niezwykłych kwiatach, pochodząca z płd. Afryki. Bardziej jest znana pod nazwą kalla jako popularny kwiat cięty, dostępny w niemal każdej kwiaciarni. Okazuje się, że przy odrobinie wysiłku cantedeskie możemy też uprawiać w ogrodach albo jako kwiaty doniczkowe.

Reklama

cantedeskiaZacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego nazwa kalla, choć tak bardzo popularna, nie jest właściwą dla cantedeskii. Otóż w ujęciu botanicznym nazwa kalla (Calla) odnosi się do zupełnie innego rodzaju. Do rodzaju Calla należy tylko jeden gatunek – czermień błotna (Calla pallustris). Jest to roślina wody płytkiej lub bagienna, którą można uprawiać sadząc przy brzegu oczka wodnego. Ma podobne kwiaty do cantedeskii ale nawet laik powinien je odróżnić.

Cantedeskie kojarzy się przede wszystkim z białą barwą kwiatów. Stąd zapewne wykorzystanie tych kwiatów przede wszystkim w wiązankach pogrzebowych bądź ślubnych. Prawdziwą ozdobą jest nie sam kwiat, a kremowobiała pochwa kwiatowa otaczająca żółtą kolbę kwiatową. Obecnie dostępne są jednak cantedeskie w wielu inny odmianach barwnych, znajdziemy tu kwiaty różowe, czerwonawe, karminowe czy niemal fioletowe. Rośliny te charakteryzują się także strzałkowatymi liśćmi barwy zielonej (czasem bywają cętkowane) oraz bardzo silnymi kłączami podziemnymi.

Ze względu na brak mrozoodporności, chcąc uprawiać cantedeskie w ogrodzie, wiosną musimy je posadzić do doniczek i przetrzymywać w ogrzewanym pomieszczeniu, a do ogrodu wysadzić dopiero gdy minie ryzyko przymrozków, co ma miejsce przeważnie w drugiej połowie maja. Jesienią kłącza wykopujemy i przechowujemy do wiosny w suchym pomieszczeniu, aby ponownie je posadzić.

Cantedeskia lubi ziemię wilgotną lub wręcz mokrą, najlepiej bardzo żyzną. W uprawie doniczkowej można stosować podłoże torfowe. Kłącza sadzi się na głębokości 10 cm i w rozstawie co 40 cm. W okresie wegetacji rośliny należy regularnie zasilać nawozami. Pod koniec lata, przed przeniesieniem roślin z powrotem do pomieszczenia, ograniczamy podlewanie.

Cantedeskie wymagają zatem nieco więcej wysiłku niż większość innych roślin cebulowych i bulwiastych, które przeważnie wystarczy wiosną posadzić bezpośrednio na ogrodowych rabatach i wykopać jesienią. Cantedeskię trzeba dodatkowo po posadzeniu jeszcze przez jakiś czas trzymać w pomieszczeniu, gdyż wiosenne przymrozki były by dla niej zabójcze. Ten dodatkowy trud wynagrodzi jednak swymi pięknymi kwiatami, o niezwykle egzotycznym wyglądzie.

Na koniec warto jeszcze dodać, że cała roślina jest trująca i bezpośredni kontakt z nią może podrażniać skórę. Wszelkie prace pielęgnacyjne wykonujmy zatem w rękawicach ochronnych.

Stopka autorska: Cantedeskia – http://poradnikogrodniczy.pl/cantedeskia-arisema-obrazki-wloskie.php

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz