Baterie słoneczne – działanie i zastosowanie

baterie słoneczneOd kilku lat tematy ekologii i oszczędnego wykorzystania źródeł energii są jednymi z najczęściej poruszanych na różnego rodzaju światowych konferencjach, zjazdach, czy szczytach największych państw. Światowe organizacje, które na co dzień zajmują się, ochroną środowiska i zasobów naturalnych, tworzą kampanie informacyjne i społeczne na temat oszczędnego wykorzystania źródeł energii. Wiele z nich przestrzega nas przed ostatecznym wyczerpaniem naturalnych zasobów, a także przed zbyt dużą emisją dwutlenku węgla i innych szkodliwych gazów, które powstają w procesach wytwarzania energii, np. z węgla.

Reklama

Istnieje wiele możliwości na wytwarzanie prądu, czy innego rodzaju energii, które wykorzystując naturalne zasoby i działanie natury, nie wprowadzają do środowiska szkodliwych czynników. Idealnym rodzajem zasobu, który po pierwsze jest naturalny, a po drugie jego wykorzystanie nie wpływa negatywnie na nasze środowisko, jest energia słoneczna. Dzięki specjalistycznym technologiom i urządzeniom, które potrafią skupić promienie słońca i przeobrazić je na energię, która może zostać wykorzystana do ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej, czy też przydomowego basenu. Takim właśnie rozwiązaniem są baterie słoneczne.

Czym dokładnie jest to urządzenie i do czego służy?

Bateria słoneczna jest to taki sprzęt, który umożliwia w prosty sposób, zamienić promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Częścią składową baterii słonecznych są tzw. ogniwa słoneczne, zwane również ogniwami fotowoltaicznymi. Jest to pewnego rodzaju półprzewodnik, w którym na skutek zjawiska fotowoltaicznego następuje przekształcenie energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Baterie słoneczne zaczynają być stosowane zarówno w przedsiębiorstwach, zakładach wytwórczych, czy gospodarstwach domowych dopiero od niedawna. Wcześniej zestawy solarne, które umożliwiają gromadzenie i przekształcanie energii słonecznej na prąd, za zbyt kosztowne i mało efektywne. Niestety wielu z nas myliło się w tej kwestii. Zadziwiający jest przede wszystkim fakt, że zjawisko fotowoltaiczne, które umożliwia przemianę promieni słońca na energię elektryczną, zostało zaobserwowane już w połowie dziewiętnastego wieku. Jeśli już wtedy zaczęto by wykorzystywać promieniowanie słoneczne do wytwarzania energii, o ile mniejsze mogłoby być zanieczyszczenie naszego środowiska oraz zużycie zasobów naturalnych naszej planety.

Stopka autorska: Baterie słoneczne – http://www.watt.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz