Co warto wiedzieć o diecie DASH?

Pierwsze informacje na temat sposobu odżywiania się znanego dziś jako dieta DASH pojawiły się już w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. To właśnie wtedy amerykańscy naukowcy rozpoczęli badania mające na celu ustalenie tego, czy sposób odżywiania się może obniżyć ciśnienie tętnicze, a wyniki eksperymentu okazały się wyjątkowo optymistyczne. Dziś Dietary Approaches to Stop Hypertension znana lepiej właśnie jako dieta DASH bije rekordy popularności nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w innych częściach świata. Jej największymi entuzjastami są osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, dieta ma jednak pozytywny wpływ na cały organizm i można ją stosować również wówczas, gdy nasz stan zdrowia nie budzi zastrzeżeń.

Reklama

Najważniejszym zadaniem, jakie postawili sobie naukowcy opracowujący zasady diety DASH było ograniczenie kwasów tłuszczowych i produktów bogatych w cholesterol spożywanych przez ich pacjentów. Twórcy diety mieli jednak na uwadze również to, że powinna być ona wartościowa dla organizmu, a jej stosowanie nie może ani niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie organizmu, ani osłabiać pacjenta. W przeciwieństwie do diet odchudzających będących rozwiązaniami czasowymi, dieta DASH miała być stosowana przez całe życie. Gdyby więc okazała się monotonna i niesmaczna, pacjenci z pewnością zrezygnowaliby z niej nawet, gdyby okazało się, że rzeczywiście obniża ciśnienie tętnicze.

Najważniejsza zasada diety DASH zakłada, że do organizmu powinny być dostarczane produkty bogate w magnez, potas, wapń, białko oraz błonnik. Właśnie one są w stanie zmniejszyć zarówno ciśnienie skurczowe, jak i rozkurczowe, a jednocześnie dostarczają organizmowi wartości odżywczych, sycą go i sprawiają, że maleje ochota na podjadanie między posiłkami i sięganie po tłuste lub słodkie produkty czasowo zaspokajające głód. Pacjenci sięgają więc po zbożowe produkty gruboziarniste, owoce i warzywa spożywane w dużych ilościach, nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu, drób ryby i orzechy. Produkty wykorzystywane przez osoby stosujące dietę DASH przypominają nieco te, po które chętnie sięgają entuzjaści diety śródziemnomorskiej, skojarzenie ze sposobem żywienia typowym dla regionów położonych w basenie Morza Śródziemnego nie jest przy tym przypadkowe.

Dieta DASH nie jest zbyt skomplikowana, nie wymaga spędzania długich godzin w kuchni w celu przygotowywania skomplikowanych posiłków, nie jest też przy tym tak kosztowna, jak szereg znanych nam sposobów żywienia. Stosujący ją pacjenci nie muszą przy tym pamiętać o zbyt wielu nakładanych na nich ograniczeniach, choć zawsze muszą mieć na uwadze to, że diecie nie sprzyja stosowanie soli w dużych ilościach, zbyt częste sięganie po słodycze, odwiedzanie barów szybkiej obsługi oraz zajadanie się tłustym mięsem nawet, jeśli dostarcza ono do organizmu cenne białko. Dieta DASH nie wprowadza jednak rygorystycznych zasad, można więc przejść na nią w każdym wieku i nawet, jeśli nasze wcześniejsze doświadczenia związane ze stosowaniem diet odchudzających i prozdrowotnych nie są zachęcające.

Stopka autorska: dieta DASH – http://www.osmaku.pl/nadcisnienie/zasady.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz