Czy istnieje skuteczne lekarstwo na kaca?

Niektórzy twierdzą, że jedynym sposobem na kaca jest pić umiarkowanie. Zostawmy jednak science fiction na boku i zajmijmy się rzeczywistością. Czy istnieje skuteczne lekarstwo na kaca?

Ból głowy, mdłości, odwodnienie organizmu – kac to nic przyjemnego. Ponieważ jednak jest nieodzowną częścią życia, warto wiedzieć, jak z nim walczyć. Albo przynajmniej, jak próbować.

Na początek – czego nie stosować

Kawa, napoje energetyczne i klin, choć cieszą się opinią skutecznych, w rzeczywistości bardziej szkodzą niż pomagają. Zacznijmy od kawy. To naturalne, że po ciężkiej nocy każdy chce się jej napić. Organizm wręcz błaga o kawę. A jednak – lepiej się nie dać. Kawa podnosi ciśnienie, wzmaga ból głowy i wypłukuje z organizmu minerały (które wcześniej już i tak zostały wypłukane przez alkohol). Jeśli już trzeba pić kawę, lepiej robić to w małych dawkach i w dużych odstępach czasowych.

A napoje energetyczne? Także je lepiej odłożyć do lodówki. Podobnie, jak kawa, podnoszą ciśnienie. W związku z czym po przepiciu pojawia się ryzyko zawału.

Co zostaje na tradycyjnej liście? Na przykład – klin. Ten jednak jedynie odsuwa moment, w którym trzeba zmierzyć się z kacem. I znowu – jako uniwersalny sposób na kaca – odpada.

Naturalnie: woda, soki, koktajle

Skoro ogólnie uznane metody albo nie działają albo są niebezpieczne, co robić? Najlepiej sięgnąć po to, co sprawdza się od zawsze, jest najprostsze i najefektywniejsze. Czyli wodę. Przede wszystkim, dzięki niej, można zadbać o to, żeby kac był mniejszy. Wystarczy popijać ją w czasie imprezy. A potem – także rano.

Pijąc wodę zapobiegamy odwodnieniu komórek mózgu. A to właśnie ten proces jest główną przyczyną kaca. Kiedy komórką brakuje wody, produkują toksyczne substancje, które zatruwają organizm. Zamiast wody można pić także soki owocowe, szczególnie rano.

Dobrym pomysłem może być więc szklanka lub kilka soku pomidorowego. A kto ma siłę i możliwości, może przygotować sobie cały, owocowy koktajl. W ten sposób uzupełni niedobory witamin, wody i innych składników odżywczych wypłukanych przez alkohol. Banany, truskawki, pomarańcze i cytryny to niektóre z typowych składników takiego „drinka”.

A może – preparaty antykacowe

Kupić preparat na kaca to żaden problem. Można go znaleźć w każdej aptece internetowej. Pytanie, czym się różnią poszczególne produkty? Oraz – w jaki sposób działają?

Zacznijmy od różnic. Zasadniczo możemy podzielić farmaceutyczne środki na kaca na te, które blokują enzymy odpowiedzialne za produkcję toksycznych związków, wyokrzytujące kwas acetylosalicylowy oraz ziołowe.

Do pierwszej grupy należy niewątpliwie seria 2kc. Cena dwunastu tabletek to niespełna dziesięć złotych. Oprócz nich można także dostać drinka (trzy złote za 250 ml). W jaki sposób działają te preparaty? Jak już zostało powiedziane, ingerują one w mechanizmy metabolizowana alkoholu. Alkohol, który jest utleniany przez dehydrogenazę zamienia się w aldehyd octowy – przyczynę cierpień na kacu. 2kc blokuje ten proces, przynajmniej częściowo. Jest jednak haczyk: zablokowanie tego enzymu sprawia, że możemy przyswoić mniej alkoholu. Preparaty tego rodzaju należy spożywać w trakcie lub zaraz po piciu.

Swojego czasu popularnym sposobem na kaca była aspiryna. Stosowano ją ze względu na zawartość kwasu acetylosalicylowego. Tyle, że ostatnio okazało się, że w połączeniu z alkoholem kwas ten uszkadza śluzówkę żołądka. A więc – Alka-Seltzer raczej odpada.

Zamiast katować się aspiryną lub innymi, podobnymi specyfikami, można wybrac suplement diety. Przykładem może być Dr KAC. Zawiera wyciąg z ziół, magnez, fruktozę i witaminę C. Należy przyjąć go na pół godziny przed rozpoczęciem picia. Cena – nawet 70 zł za 60 tabletek. Czy to działa?

Niektórzy przekonują, że tak. Tyle, że jak zwykle, odpowiedź powinna brzmieć – to zależy. Zależy od tego, kto, co i ile wypił. Bo skutecznego, uniwersalnego lekarstwa na kaca nie ma. A może…

Źródło: artykuł przygotowany przez Cefarm24.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz