Inwestycje w sieci energetyczne

Stan polskich sieci energetycznych stawia wiele do życzenia. Wieloletnie zaniedbania spowodowały, że sieci przesyłowe są przestarzałe i zużyte. Nie lepiej wygląda sytuacja w zakresie źródeł energii elektrycznej. Od dawna nie realizowano żadnej znaczącej budowy elektrowni dużej mocy. Jakkolwiek na dziś zapotrzebowanie na energię jest zaspokajane bez większych problemów, to trzeba pamiętać, iż starzejące się pomału  elektrownie będą musiały być z czasem wyłączane i konieczne jest przygotowanie do tego czasu nowych generatorów.

Reklama

linie energetyczneAktualnie trwają dyskusje w jakim kierunku powinna pójść polska energetyka. Czy przyszłością będą elektrownie jądrowe? Staje się to coraz bardziej kontrowersyjnym tematem. Energetyka jądrowa po ostatnich problemach w Japonii ma coraz więcej przeciwników. Rosnące koszty zabezpieczeń antyterorystycznych oraz zabezpieczeń przed skutkami kataklizmów naturalnych powodują, że budowa elektrowni jądrowych staje się ekonomicznie problematyczna. Cóż nam pozostaje? Jako kraj węglem stojący w naturalny sposób powinniśmy dążyć do wykorzystania tego bogactwa naturalnego. Jednak wiąże się to z koniecznością rozwoju technologii ekologicznej produkcji energii z węgla ograniczających do minimum negatywne skutki dla środowiska. Te skomplikowane technicznie, ekonomicznie i społecznie dylematy powodują że inwestycje w duże elektrownie są skutecznie sparaliżowane.

Alternatywą są małe elektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jest to dynamicznie rozwijająca się gałąź energetyki. Stosunkowo niskie koszty powodują, że coraz częściej na budowę własnej elektrowni wiatrowej decydują się prywatni inwestorzy. I to zarówno mający na celu zaspokojenie własnego zapotrzebowania na energię jak i efektywną sprzedaż energii z zyskiem. Inwestycje te są bardzo korzystne gdyż zwiększają ilość aktywnych źródeł energii w ogólnokrajowej sieci, stabilizując dostawę, ale jednocześnie komplikują kontrolę i sterowanie dystrybucją, oraz wymuszają rozbudowę sieci energetycznej.

Te ostatnie wymagają szybkiej modernizacji. Co prawda zadania te są od jakiegoś czasu prowadzone i ciągle rosną nakłady na wymianę starych segmentów sieci energetycznych i budowę nowych, ale jak pokazują fakty nadal jest wiele do zrobienia. Niedawne, niekorzystne, zimowe warunki pogodowe spowodowały, że energetyka w Częstochowie została sparaliżowana na kilka tygodni i zakład energetyczny nie był w stanie przywrócić dostaw energii dla kilku tysięcy odbiorców. Dobitnie pokazuje to jak zaniedbany jest stan sieci przesyłowych. Lokalne przeciążenia i złe warunki atmosferyczne są w stanie wywołać poważne awarie.

Inwestycje w energetykę są nie tylko konieczne z punktu widzenia utrzymania stabilności i bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale także i rozwoju gospodarczego. Energetyka jako jeden z głównych filarów gospodarki w znaczący sposób wpływa na stan całej sytuacji ekonomicznej. Zwiększenie nakładów inwestycyjnych w energetyce przełoży się na wzrost produkcji wielu mniejszych firm podwykonawczych oraz wzrost ilości miejsc pracy co może mieć bardzo korzystny wpływ na ekonomiczną sytuację całej gospodarki.

Stopka autorska: energetyka w Częstochowie – http://zbirse.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz