Nóż to jedno z podstawowych narzędzi wykorzystywanych w hobby nastawionym na przetrwanie. Zarówno sporty wywodzące się z tradycji wojskowych, jak i wszelkiego typu polowania czy biwaki nie mogą obejść się bez odpowiedniego sprzętu typu nóż. Jak wybrać taki, który sprawdzi się w różnego typu działaniach?
Cechy charakterystyczne noży
Wybór odpowiedniego noża wcale nie jest sprawą prostą. Szczególnie na początku przygody z tym narzędziem należy bacznie przyjrzeć się 4 podstawowym cechom noży, do których należą waga, długość głowni, rodzaj stali oraz rodzaj konstrukcji. Wszystkie te cztery elementy składają się na odpowiednie narzędzie, którego dobór uzależniony jest także od tego, gdzie będziemy i w jakim celu dany nóż używać.
W tym artykule poświęcimy jednakże najwięcej czasu na przedstawienie tematu w zakresie podstawowego elementu budowy każdego noża, którym jest jego głownia.
Głownia – serce noża
Zastanawiając się nad zakupem noża warto zadać sobie najpierw pytanie w zakresie jego konstrukcji– czy preferujemy noże składane czy z głownią stałą. Oba rozwiązania mają zarówno plusy i minusy. Głownia składana jest mniej wytrzymała, natomiast z powodzeniem można taki nóż nosić w kieszeni bez konieczności wkładania go w specjalistyczne pochwy. Noże składane jednakże są znacznie bardziej wrażliwe na zabrudzenia – wszelkiego typu zanieczyszczenia mogą uszkadzać działanie mechanizmu obrotu głowni lub blokadę. Co więcej, noże ze stałą głownią posiadają przeważnie znacznie wygodniejszą i ergonomiczną rękojeść. Powyższe cechy determinują wykorzystanie poszczególnych rodzajów noży – jeśli potrzebujesz noża, który możesz stale nosić przy sobie – to wybierz nóż składany – będziesz mógł go ukryć pod ubraniem, nie afiszując się posiadanym narzędziem. W przypadku wykorzystania noża w celach wojskowych, surwiwalowych czy myśliwskich zdecydowanie poleca się noże o stałych głowniach – są mocniejsze i bardziej niezawodne.
Częste pytanie początkujących amatorów noży dotyczy długości głowni. W przypadku noży składanych ta długość powinna wahać się pomiędzy 7,5 do 10 cm – zapewni ona najbardziej optymalne zastosowanie i jednocześnie sprawi, że nóż nadal będzie spełniał swoje kompaktowe, mało widoczne zadanie. W przypadku noży z głownią stałą zazwyczaj poleca się takie, które mają mniej niż 15 cm długości – dłuższe egzemplarze mogą być niewygodne w noszeniu. Noże o charakterze myśliwskim i surwiwalowym zazwyczaj nie mają głowni większej niż 10 – 13 cm – taka długość zapewnia optymalny kompromis pomiędzy wygodnym cięciem, a sprawianiem zwierzyny. Jeśli jednak zamierzamy wykorzystywać noże w warunkach trudnych, takich z pogranicza surwiwalu, do na przykład przygotowywania miejsca pod biwak, szałasu lub innych podobnych zajęć, bez wątpienia powinniśmy wybrać nóż o głowni powyżej 15 cm. Umożliwi on cięcie drzewa, wycinanie zarośli czy inne trudne prace w terenie.
Stopka autorska: http://hobbyhouse.pl – noże
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!