Rodzaje sztućców i historia

sztućceNa stole podczas posiłku zabraknąć może wielu elementów, sztućce są jednak za każdym razem niezbędne. Widelec, nóż oraz łyżka to najprostsze oraz najpowszechniej używane z nich – wystarczające do skonsumowania praktycznie każdego rodzaju potrawy.

Jak pokazują badania archeologiczne prowadzone na całym świecie, ze sztućców korzystali już nasi przodkowie dziesiątki tysięcy lat temu – te proste narzędzia przez tak długi okres tylko nieznacznie ewoluowały zmieniając swoją formę. Z całą pewnością jednak zmianie uległ proces ich tworzenia i materiałów do tego wykorzystywanych. Kilkaset lat temu rodzaj sztućców, którymi spożywało się codziennie posiłki świadczył o statusie materialnym oraz społecznym. Chłopi oraz biedniejsi mieszczanie jadali drewnianymi widelcami oraz łyżkami, na dworach szlacheckich oraz królewskich pojawiały się natomiast sztućce wykonywane z różnych stopów metali, złota, srebra, nierzadko z dodatkami z drogich kamieni.

Reklama

W dzisiejszych czasach sztućce wykonuje się przeważnie ze stali nierdzewnej o wysokim gatunku, bardzo często dodatkowo chromoniklowanej – dzięki temu nie będą one traciły swojego połysku przez kolejne lata użytkowania i nie będą niszczały przy kontakcie z środkami czyszczącymi, czy też po wsadzeniu do zmywarki.

Oprócz wspomnianych na początku widelca, łyżki oraz nożna, wyróżnić możemy jeszcze wiele innych rodzajów tych niezbędnych w kuchni oraz przy stole przyrządów. Istnieję na przykład sztućce, które przystosowane są do spożywania specyficznych dań oraz potraw, między innymi szczypce i widelczyki do ślimaków, posiadające nietypowy kształt widelczyki do spożywania ostryg, płynnie wyprofilowane noże do miękkich owoców bez ostrych zakończeń oraz szczypce niezbędne przy konsumowaniu homarów.

Sztućce różnić mogą się w zależności od regionów świata i inne może być ich przeznaczenie – są bardzo mocno związane z daną kulturą oraz tradycyjnymi kulinariami. W krajach azjatyckich, szczególnie w kraju kwitnącej wiśni gdzie podstawą diety każdego człowieka jest ryż, zastosowanie znajdują przede wszystkim pałeczki, którymi o wiele wygodniej się je niż na przykład widelcem. Oprócz tego Azjaci używają płaskich i długich łyżek idealnych do jedzenia swoich gęstych zup.

O sztućcach przez kolejne wieki napisano i powiedziano bardzo wiele. Każdy z tych małych przyrządów posiada swoje odpowiednie i z góry przypisane miejsce na stole, jak też wspomniano wcześniej każdy służył będzie do spożywania innego rodzaju potraw. Dla wielu ludzi jest to nierzadko bardzo duży problem, na co dzień większość z nas nie używa bowiem specyficznych noży oraz widelców o rożnej ilości ząbków, nietypowych rozmiarach oraz kształtach. Jest to duży błąd, gdyż ich specyficzna budowa wpływa na znaczne ułatwienie konsumowania danych potraw.

Według niepisanych zasad zawsze od wewnątrz układa się wszystkie z tych sztućców, które najczęściej są używane. Po prawej powinny znajdować się łyżki oraz noże (w przypadku osób praworęcznych), z lewej szeroka gama widelczyków, a sztućce niezbędne do deserów nad talerzem.

Stopka autorska: sztućce – http://www.talerzyk.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz