Recenzja gry planszowej Horror w Arkham

Gra planszowa Horror w Arkham została stworzona na podstawie prozy Howard`a Phillips`a Lovecraft`a. Gracze wcielają sie w grupę bohaterów, którzy badając miasto Arkham starają się przeciwstawić nadchodzącym siłom zła.

Reklama

Bohaterowie badając różna zakątki miasta zdobywają różne przedmioty (zarówno zwykłe jak i magiczne), umiejętności, czary, przyjaciół oraz wskazówki ułatwiające walkę z potworami, które pojawiają się w mieście wychodząc poprzez pojawiające się bramy ponadwymiarowe. Nadchodzące zło nie tylko objawia się w postaci potworów, ale również w postaci różnego rodzaju wydarzeniach, które często powoduję sporo zamieszania na planszy.

Bohaterowie nie tylko badają różne lokacje w mieście, ale także mogą przejść poprzez bramy do innego wymiaru. Po odbyciu spotkaniach w innym wymiarze gracze mogą zamknąć daną bramę. Jednym z celów gry jest właśnie zamykanie oraz pieczętowanie bram, co odzwierciedla spadek wpływu zła w Arkham.

Aby wygrać gracze muszą zapieczętować wszystkie bramy lub pokonać wszechmogącego Przedwiecznego, który budzi się ze snu, gdy zbyt wiele bram pojawi się w mieście.

Bohaterowie różnią się między sobą umiejętnościami, specjalnymi zdolnościami, ekwipunkiem oraz pieniędzmi. Horror w Arkham jest grą kooperacyjną i gracze, aby wygrać muszą ze sobą współpracować. Jest to ważny element gry, gdyż w przypadku działania na własną rękę graczom najprawdopodobniej nie uda się pokonać Przedwiecznego.

Polecam tę grę ze względu na dobry klimat jaki w niej panuje. Nie jest to natomiast rozrywka na typowe posiedzenie z rodziną w niedzielne popołudnie, gdyż w grę trzeba się wczuć. W takich przypadkach polecam np. grę familijną Carcassonne, gdzie każdy może się odprężyć i dobrze bawić.

Gry planszowe oraz karciane w Polsce od kilku lat przeżywają drugą młodość. Wydawanych jest coraz więcej gier, zarówno rodzimej produkcji jak i tłumaczonych gier zagranicznych. Do polskich wydawców należą między innymi Kuźnia Gier, Rebel, Galakta oraz Bard.
Gra planszowa Horror w Arkham doczekała się polskiego wydania dzięki wydawnictwu Galakta. Jak w większości gier planszowych do Horror w Arkham dostępne są dodatki, wzbogacające grę. Dostępne są m.in. dodatkowe karty czarów,przedmiotów,przyjaciół,umiejętności. W Polsce, w języku ojczystym wydawane są również wspomniane dodatki np. Koszmar z Dunwich, a kolejne będą wydawane w miarę zapotrzebowania.

Gra Horror w Arkham, w odróżnieniu od standardowych gier planszowych, dostępna jest w sprzedaży raczej w wyspecjalizowanych sklepach. Wynika to z faktu, iż gra ta przeznaczona jest dla mniejszej grupy odbiorców, a typowe sklepy oferują z reguły jedynie gry familijne. Arkham można zakupić oczywiście również online w sklepach internetowych.

Stopka autorska: Gry planszowe – http://www.gry-planszowe.info

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz