Jak w nowym roku uporządkować domowe finanse?

Nowy rok jest doskonałą okazją na wprowadzenie kilku zmian w zarządzaniu domowym budżetem. Szczególnie osoby, którym zdarza się żyć „od pierwszego do pierwszego” mogą odczuć poprawę w domowej kasie po wprowadzeniu kilku prostych zasad. Główną z nich jest uważne przyglądanie się swoim wydatkom i jeśli wokół tej zasady będziemy organizowali domowy budżet każdego dnia, nie spotka nas przykra sytuacja w której pod koniec któregoś miesiąca zabraknie pieniędzy na naszym koncie bankowym.

Reklama

Zarządzanie domowym budżetem jest równie trudne, jak prowadzenie firmy

pieniadzeWcale nie przez przypadek, to kobiety zajmują się domowymi finansami w większości polskich domów. To one mają właśnie lepsze podejście do zarządzania pieniędzmi. Jak często dzieje się tak, że mężczyzna, po otrzymaniu wypłaty, przelewa ją w całości na konto bankowe swojej żony. To dobre wyjście z sytuacji, szczególnie w przypadkach, gdy mamy zdolności do nieopanowanego wydawania pieniędzy i impulsywnego dokonywania zakupów przez internet.

Pierwszym z narzędzi do zarządzania pieniędzmi w jakie powinniśmy w nowym roku się zaopatrzyć jest darmowe konto bankowe. To dzięki niemu będziemy mogli w dowolnej chwili dnia i nocy dokonać analizy naszych wpływów i wydatków oraz przygotować zestawienie miesięczne, by w kolejnym okresie wydać mniej lub tyle samo, ale w mądrzejszy sposób. Konto powinno być darmowe dlatego, by nie dokładać do naszych wydatków kolejnego niepotrzebnego abonamentu. Ofert bezpłatnych rachunków jest na rynku na tyle dużo, że raczej każde znajdzie bank odpowiadający jego preferencjom.

Śledzenie wydatków i wpływów

pieniądze na koncieJeśli myślicie, że ominie Was zbieranie paragonów i faktur za zakupy z całego miesiąca, to mylicie się dosyć mocno. Śledzenie wydatków z całego miesiąca pozwoli nam na analizę wszystkich złych nawyków, jakie wyrobiliśmy w sobie przez lata. Może nam też uświadomić, jaki procent w naszych wydatkach stanowi rozrywka i towary luksusowe (które jest najłatwiej ograniczyć w celach oszczędności).

Możemy oczywiście nasze wydatki śledzić na koncie bankowym jednak taki sposób analizy wydatków nie jest wygodny z kilku względów:

  1. za każdy zakup musielibyśmy płacić kartą debetową, co nie zawsze jest możliwe
  2. analiza wydatków na koncie nie będzie dokładna (brak wyszczególnienia konkretnych produktów- jedynie firma lub sklep)
  3. konieczność korzystania z jednego konta przez wszystkich członków rodziny

Jeśłi więc chcemy zaoszczędzić jak najwięcej i np. zebrać odpowiednią kwotę na rodzinne wakacje za pół roku, już dziś musimy podjąć kroki zmierzające do obcięcia niepotrzebnych wydatków. Kolejnym sposobem jest też pompowanie większej ilości pieniędzy na nasze konto bankowe, ale to już temat na inny artykuł.

Stopka autorska: koncie bankowym – http://twojportfel.info/darmowe-konto-bankowe-dbnet-dlaczego-je-zamykam

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.3/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz