Jaki aparat wybrać do fotografii analogowej?

Fotografia analogowa, to powiew dawnych czasów. Każdy, kto zaczyna z nią swoją przygodę powinien wybrać odpowiedni dla siebie i swoich potrzeb sprzęt. Możliwości jest wiele.

Reklama

amator fotografiiW aparacie analogowym, nazywanym też klasycznym lub tradycyjnym, zdjęcie powstaje na światłoczułym materiale. Najczęściej to forma rolki, która jest przewijana wewnątrz sprzętu. Film, czyli światłoczuła błona, jest pokryta związkiem srebra. Występuje on w różnych rozmiarach i formatach. Taka technologia jest używana w kilku rodzajach aparatów analogowych.

Skrzynka

Aparaty skrzynkowe cechują się niezwykle prostą konstrukcją, ponieważ posiadają mało mechanizmów. Nie można ustawić w nim czasu otwarcia migawki i posiada tylko jedną soczewkę w obiektywie. Z tego powodu najlepiej robić nimi zdjęcia przy dobrym oświetleniu, najlepiej w mocnym słońcu. Nieco gorzej wyglądają fotografie wykonywane w pomieszczeniach. Aparaty skrzynkowe są dość trwałe, a dodatkowo względnie tanie.

Lustrzanki średnioformatowe

Jest to dość popularny typ aparatów analogowych. Wśród nich można spotkać konstrukcje z dwoma obiektywami, które są umieszczone jeden pod drugim. Umożliwia to podgląd kadru przed zrobieniem zdjęcia i dobranie ostrości. W takim sprzęcie nie można zamontować większego obiektywu. Jest natomiast możliwe w aparatach jedno-obiektywowych. Fakt, że takie urządzenia zapisują obraz najczęściej w formacie 6 cm x 6 cm daje możliwość uzyskania zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości, która jest nieosiągalna nawet dla niektórych współczesnych lustrzanek cyfrowych.

Aparaty małoobrazkowe

Taki sprzęt pozwala na zrobienie stosunkowo dużej liczby zdjęć przy niewielkim wykorzystaniu materiału światłoczułego. Pomimo, że fotografia jest małych rozmiarów, można ją bez problemu powiększyć zachowując przy tym dobrą jakość i ostrość. Do takich aparatów można dobierać różnego rodzaju obiektywy. Wśród nich wyróżnia się też urządzenia celownikowe: z dalmierzem lub bez. Za pomocą tego instrumentu można ustawiać ostrość.

Każdy amator fotografii analogowej musi najpierw zdecydować, do czego będzie przeznaczony aparat i na jakim efekcie najbardziej mu zależy. Z pewnością wybierze odpowiedni sprzęt spośród podanej gamy urządzeń.

Stopka autorska: fotografia – http://www.forumphoto.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz