Kalendarz ciąży – czyli odliczanie do rewolucji

Każdy okres ciąży to czas dynamicznych zmian. Nie sposób ich nie zauważyć, czy też pomylić z czymkolwiek innym, wszystkim bowiem dziewięć miesięcy mija podobnie i w trakcie ich trwania można zauważyć pewne prawidłowości. Mimo to, każda ciąża, także przeżywana przez tę samą kobietę, jest inna.

Reklama

Gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży
W zależności od tego, czy od dłuższego czasu starałaś się o ciążę, czy też informacja o niej jest dla Ciebie wielkim zaskoczeniem, wieść o ciąży może wywołać u Ciebie skrajne emocje: połączenie radości, niepokoju, a nawet strachu. Niemal zawsze potwierdzenie, że właśnie wkraczasz w czas magicznych miesięcy, jest jak grom z jasnego nieba. Nagle wiadomo, że wszystko się zmieni. Życie po urodzeniu dziecka przestaje bowiem wyglądać tak samo jak wcześniej. Nigdy nie jest już takie samo i to bardziej lub mniej bezpośrednio przeczuwa każda przyszła mama.

Pierwsze symptomy ciąży
Nie trzeba długo czekać na pierwsze objawy ciąży, które zostały na tyle dobrze poznane, że można je łatwo ocenić i zakwalifikować. Najczęściej pierwsze objawy ciąży to mdłości, poczucie zmęczenia, ból głowy, wahania nastroju. Już kilka dni po zapłodnieniu piersi stają się tkliwe, bolesne i wrażliwe na dotyk. Zmienia się też wygląd włosów i paznokcie.

Czekasz na brzuszek
Pierwszy trymestr zazwyczaj jest dla przyszłej mamy wyjątkowo męczący. Trudno przeżywać go w pełni radośnie, kiedy pojawiające się objawy zmniejszają komfort. Dlatego tak wiele przyszłych mam z wielkim napięciem oczekuje na drugi trymestr, czyli czas, kiedy brzuszek zaczyna rosnąć, a samopoczucie znacznie się poprawia. W tym okresie można liczyć bowiem na przypływ sił, pozytywne nastawienie do ciąży i nowej roli. Zazwyczaj przyszła mama wygląda kwitnąco i swoją energią zaraża innych.

Brzuch zaczyna ciążyć
Niestety po pełnym wyzwań, podróży, miłego samopoczucia drugim trymestrze, nadchodzi trymestr trzeci, w którym kobieta znowu ma problem z hormonami oraz objawami ciąży. Brzuch zaczyna ciążyć, stopy puchną, często dochodzi do tego zgaga, problem z systematycznym wypróżnianiem, kłopot z ciągłym chodzeniem do toalety. Niektóre przyszłe mamy zauważają, że zmienia się ich twarz, często pojawia się trądzik w ciąży.

Na ostatnim etapie coraz częściej przyszła mama myśli o porodzie, bólu z nim związanym oraz wyzwaniach, które przed nią stoją. Z drugiej strony są też miłe chwile: przygotowywanie łóżeczka dla dziecka, pranie i prasowanie ubranek, pakowanie torby na poród, co pozwala już „namacalnie” odczuć zmieniającą się rzeczywistość i dopuścić do świadomości fakt, że już wkrótce urodzi się dziecko. Tak wyczekiwane i tak bardzo ważne dla całej rodziny.

Stopka autorska: objawy ciąży – http://www.sosrodzice.pl/objawy-ciazy/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz