Gdzie znajdują się krematoria w Polsce?

Polska nie jest krajem, który pod względem liczby kremacji zwłok może być porównywany z innymi europejskimi państwami. Na przykład w Holandii na taką formę pogrzebu decyduje się ponad połowa rodzin zmarłych osób, w Szwecji ponad 65 procent, a w Czechach jest to nawet 80 procent!

Reklama

krzyż na cmentarzuW Polsce to mały ułamek pochówków w większych miastach, na wsiach jest ona często stosowana jeszcze rzadziej. W Polsce nie znajduje się zatem aż tak wiele pieców kremacyjnych, ale też nie ma większego problemu z tym, aby znaleźć odpowiednie krematorium. Wrocław, Poznań, Warszawa, Gdańsk, Częstochowa, Bytom, Łódź to tylko niektóre miasta, gdzie można z nich skorzystać. Pierwsze krematorium zaczęło działać w 1993 roku w Poznaniu, które obecnie obsługuje około jedną czwartą rynku. Większość krematoriów w Polsce to nowoczesne zakłady, które wyposażone są w specjalistyczne piece kremacyjne, z którymi można szybko dokonać spopielenia zwłok. Mogą również uczestniczyć w tym bliscy zmarłej osoby.

Chociaż ceremonia nie przypomina tradycyjnych pogrzebów, to jednak także zachowuje ona odpowiednią godność oraz powagę. Następnie urnę można pochować w grobowcu rodzinnym czy też w specjalnych niszach, które można znaleźć na niektórych cmentarzach, głównie w większych miastach. Jeśli osoba zmarła zażyczyła sobie tego rodzaju pochówku, wówczas trzeba znaleźć odpowiednie krematorium. Wrocław i inne wspomniane już miasta oferują szybkie usługi kremacyjne, ale trzeba wcześniej umówić się na określony dzień. Najlepiej wszystkie tego rodzaju sprawy powierzyć dobrym zakładom pogrzebowym, które mają w swojej ofercie kremację.

Wtedy to one będą mogły zająć się wszystkimi czynnościami związanymi z formalnymi aspektami kremacji oraz pomogą w wyborze odpowiedniej urny oraz umówią uroczystość na dogodny termin w którymś z polskich krematoriów, które będzie znajdowało się w najbliższym mieście. Zatem polskie krematoria znajdują się dzisiaj w większości dużych miast Polski, zatem całą procedura może odbyć się bez zbędnego oczekiwania.

Stopka autorska: krematorium. Wrocław – http://kremacje-wroclaw.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.9/10 (liczba ocen: 7)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz