Przygotowanie do rozmowy o pracę – co warto wiedzieć?

Rozmowa kwalifikacyjna przedstawiana jest zazwyczaj jako sformalizowana odmiana dialogu, podczas którego zadaniem osoby rekrutowanej jest zaprezentowanie swoich umiejętności. Sytuacja wydaje się dość stresująca, mając na uwadze słynną regułę „pierwszych 15 sekund”, które decydować mają o wrażeniu, jakie wywołamy w oczach innych osób. Sytuację znacznie pogarsza świadomość, że w kolejce o upragniony wakat ustawiło się wraz z kandydatem kilkanaście, a nawet kilkaset osób.

Reklama

przed rozmową kwalifikacyjnąNiestety, od wielu lat w Polsce na porządku dziennym jest ogromny popyt na w miarę ciekawe oferty pracy, nie wymagające przy tym szczególnie wysokich kwalifikacji. Szczególnie trudno przebić się w tłumie chętnych w przypadku, gdy stanowisko, na które się aplikuje, to pierwsza praca w życiorysie zawodowym kandydata.

Nikogo nie dziwi zatem ogromne zainteresowanie technikami prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych – w końcu „wiedzieć”, znaczy w tym wypadku „przewidzieć i przygotować się na wszystkie warianty rozwoju sytuacji”. Mnóstwo osób w młodych wieku śledzi w Internecie i prasie bogate poradnictwo, instruujące, jak należy zachowywać się podczas spotkania, by możliwie najlepiej zaprezentować swoją osobę. Oczywiście, mnóstwo z tych porad jest powtarzanych nagminnie do znudzenia, przykładowo, sugestia, by zebrać o firmie, do której się aplikuje, możliwie dużo informacji przed spotkaniem. Kandydat powinien do tego mieć orientację jak z grubsza będzie wyglądała praca na danym stanowisku i jakie umiejętności będzie musiał nabyć w najbliższym czasie, by sprostać wszelkim wymaganiom. Często autorzy poradników przypominają też o konieczności zabrania CV i wszystkich dokumentów, o których mowa w dokumentach aplikacyjnych.

Nie wszystkie poradniki zwracają uwagę na przygotowanie pod względem psychofizycznym. Dobrze pamiętać o tym, że chwila spokoju i relaksu, celem wyciszenia myśli przed rozmową, ma kapitalne znaczenie w sytuacji stresogennej. Przygotowanie do rozmowy oznacza też przygotowanie się w myślach do udzielenia odpowiedzi na tendencyjne pytania, które na pewno pojawią się podczas rozmowy. Wiadomo, ze dotyczyć będą one doświadczeń zawodowych i perspektywy rozwoju na danym stanowisku. Podobnie warto przypominać osobom poszukującym pracy o sprawdzeniu danych gospodarczych na temat firmy, jeśli jej nazwa i działalność wzbudzają jakieś wątpliwości (z powodu skąpej ilości danych kontaktowych i braku strony internetowej). Wiele firm rekrutuje obecnie za pomocą ogłoszeń w Internecie, podając jedynie telefon kontaktowy obok oferty pracy. W interesie kandydata leży zatem ustalenie tożsamości podmiotu zapraszającego na rozmowę.

Stopka autorska: oferty pracy – http://pracawita.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 7.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz