Własna działalność – własny samochód!

Koszty w firmie to temat, na który spędza się normalnie bardzo dużo czasu. Nic w tym dziwnego, każdemu potencjalnemu właścicielowi firmy zależy bowiem na tym, by płacić jak najmniej podatku i tym samym generować, jak najwyższe koszty.

Reklama

banknotySprzęt komputerowy, typowe wyposażenie biura oraz auto to chyba najlepszy i jednocześnie najszybszy sposób na tego typu działania.

Jak się jednak okazuje wiele osób za sprawą niewiedzy nie zawsze korzysta z tych ulg i odliczeń, które rzeczywiście im się należą.

Czy wiesz jak rozliczyć koszty w firmie związane z utrzymaniem auta?

Auto w firmie możemy rozumieć dwojako. Albo jako sprzęt zakupiony już po założeniu firmy jako auto firmowe, albo jako wcześniej prywatne, a dopiero po jakimś czasie przekształcone na firmowe.

Auto tak samo jak inne sprzęty może zostać uznane za majątek firmy, a tym samym może generować koszty.

Jak wprowadzić auto do majątku firmy?

Rozpoczynamy od określenia jego wartości. Podstawowym wyznacznikiem jest cena nabycia, którą z powodzeniem możemy oszacować samodzielnie.

Cena może się opierać na własnej wycenie, biorąc pod uwagę ceny rynkowe oraz uwzględniać stopień zużycia sprzętu.

Koniecznym warunkiem jest jednak wskazanie na takie wartości, które zostały ogólnie przyjęte w grudniu w roku poprzedzającym rok założenia ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych.

Wprowadzić do firmy możemy dwa rodzaje aut-nowe lub używane. Auta nowe dają nam możliwość odliczenia nawet 60 % podatku VAT, stawka amortyzacji wynosi natomiast 20% rocznie.

Samochód w firmie to obecnie niezbędny środek dotarcia do klienta. Nie trudno się zatem dziwić, że coraz więcej firm, nawet jednoosobowych działalności gospodarczych rejestruje auta, jako element majątku firmy.

Jakie koszty możemy odliczyć w firmie, biorąc pod uwagę auto?

Należy do nich głównie:

  • Amortyzacja wartości auta,
  • Koszty eksploatacyjne, czyli paliwo,
  • Koszty związane z naprawą pojazdu,
  • Leasing.

Pod ogólnym pojęciem auta możemy wziąć pod uwagę zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe.

Cała trudność rozliczenia auta firmowego polega na tym, by opierać się na ulgach, które rzeczywiście można odliczać. Nie zawsze bowiem odliczamy 100 procent podatku VAT, w niektórych przypadkach jest to 60 % lub mniej.

Własna firma to także różne trudne pojęcia z jakimi przychodzi nam się zmierzyć, w tym: vat-r, kpir, podatek dochodowy itp. Warto poszukiwać o nich informacji w sprawdzonych źródłach np. takich: http://www.vat-r.pl/kategoria/deklaracja-vat-r

Stopka autorska: http://www.vat-r.pl/kategoria/deklaracja-vat-r – http://www.vat-r.pl/kategoria/deklaracja-vat-r

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz