Zdrowe odżywianie na co dzień

Zdrowe odżywianie jest nie mniej ważne, jak odpowiednia dawka ruchu w ciągu dnia i co najmniej ośmiogodzinny sen. Dbając o swoje dobre samopoczucie warto więc przybliżyć temat prawidłowego odżywiania na co dzień.

Reklama

blog z przepisami kulinarnymi

Jeśli należysz do grona osób, które ciągle gdzieś się śpieszą i mają mało czasu dla samych siebie to warto w tym momencie powiedzieć codziennym obowiązkom “stop”. Stres, nieregularne zjadanie posiłków, krótki sen i brak ruchu to najprostsza droga do nabawienia się wielu chorób, w tym chorób serca, układu krążenia, zwyrodnienia stawów, wrzodów a nawet nowotworów.

Naprawdę nie wymaga to od nas wiele, by uniknąć istniejącego ryzyka, jakim jest możliwość zachorowania na wyżej wymienione choroby. Wystarczy tylko przyjrzeć się swojemu dotychczasowemu menu i zastosować się do kilku złotych zasad.

1. Po pierwsze – jedzmy regularnie!

W ciągu dnia każdy z nas, niezależnie od płci czy wieku, powinien zjadać pięć posiłków dziennie – trzy główne (śniadanie, obiad i kolację) oraz dwie przekąski miedzy nimi. Śniadanie powinniśmy zjeść do godziny od momentu wstania. Następnie co dwie, trzy kolejne godziny powinniśmy zjadać kolejne posiłki. Pamiętajmy jednak, by nie jeść ostatniego z nich – kolacji – tuż przed snem, ale około dwóch godzin zanim będziemy kładli się spać.

2. Nie wychodź z domu nez śniadania.

Śniadanie jest najważniejsze, dlatego pamiętajmy, by nigdy nie wychodzić bez zjedzenia pożywnego posiłku. Może to być musli z mlekiem lub wieloziarnista kanapka z chudą wędliną lub serem żółtym i warzywami (sałatą, ogórkiem, pomidorem, rzodkiewką, natką pietruszki i koperkiem). Ładunek kaloryczny tego posiłku powinien wynosić ⅓ dziennej dawki kalorii, a więc około 500 – 600 kalorii dla kobiet i 600 – 700 kalorii dla mężczyzn.

3. Jedzmy zdrowe obiady.

Ten posiłek powinien y składać się z dwóch dań – pożywnej zupy oraz porcji mięsa, warzyw i węglowodanów. Pamiętajmy jednak, by nie wybierać tłustych i zabielanych śmietaną zup, bo te posiadają wiele zbędnych kalorii. Lepiej zjadać zupy warzywne, jak np. pomidorowa, kalafiorowa, ogórkowa czy barszcz. Na drugie danie powinno się natomiast zjeść rybę lub porcję mięsa drobiowego z warzywami w postaci sałatki.

4. Gdy zbliża się wieczór…

Około godziny 16 – 17 możemy poczuć ochotę na coś słodkiego. Wtedy warto zjeść porcję owoców (1 banana, jabłko lub szklankę jagód z odrobiną cukru) lub mały jogurt naturalny. Na dwie godziny przed snem należy natomiast zjeść coś lekkostrawnego. Warto więc przygotować sobie sałatkę z pestkami słonecznika lub – jeśli wolimy coś na ciepło – warzywną zapiekankę.

5. Unikajmy używek.

Jak wiadomo – nadmiar szkodzi. Nie musimy jednak całkowicie rezygnować z kawy lub czekolady, ale zachowajmy rozsadek w ich spożywaniu. Jedna, dwie kawy dziennie jeszcze nikomu nie zaszkodziły, ale pamiętajmy, by nie pic kawy rano na pusty żołądek. Tak samo jest z czekoladą – dietetycy wręcz zalecają spożywanie jednej, dwóch kostek czekolady (najlepiej gorzkiej!), bo zawiera ona dużo cennego magnezu.

Stopka autorska: blog z przepisami kulinarnymi

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz