Jak oszczędnie korzystać z lodówki

Niewielu z nas wie, że lodówka odpowiada za ponad 20% domowego zużycia energii. Warto więc nie tylko wybrać odpowiedni sprzęt, ale też odpowiednio z niego korzystać. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze wytyczne, dzięki którym obniżymy koszty korzystania z lodówki.

Reklama

lodowka Pierwszą wytyczną, która sprawi, że nasza lodówka będzie pobierać mniej prądu jest ustawienie chłodziarki na 6-7°C. Dlaczego? Otóż optymalna temperatura, która powinna znajdować się w chłodziarce wynosi między 4°C a 7°C (im więcej w tej granicy, tym lepiej). Temperatura ta zapewni przechowywanej żywności prawidłową świeżość, a zarazem oszczędność naszych wydatków.

Analogicznie, należy ustawić odpowiednią temperaturę w zamrażalce. W jej przypadku, idealną temperaturą będzie -18°C. Warto tutaj zaznaczyć, że każdy stopień mniej, to wzrost zużycia energii  o ok 8%.

Kolejną niezwykle istotną rzeczą jest jak najkrótsze otwieranie lodówki. Tyczy się to głównie sytuacji, gdy nie wiemy, co chcemy zjeść. Bardzo często zdarza się, że stoimy przed otwartą lodówką i myślimy. No właśnie, myślimy i myślimy, a niska temperatura ucieka z lodówki. Jeśli zatem jest możliwość, najpierw zastanówmy się, na co mamy ochotę, a następnie otwórzmy lodówkę.

Następnym ważnym punktem jest nie wkładanie do lodówki ciepłych potraw. Po pierwsze podwyższy to temperaturę w lodówce i będzie musiała ona intensywniej pracować, by je ochłodzić. Po drugie, potrawa ta może ulec zepsuciu. Zanim więc włożymy danie do lodówki, niech ochłodzi się ono na blacie lub na balkonie.

Z powyższym punktem związana jest rada kolejna. Jeśli wyciągamy chłodną żywność na zewnątrz (a ma ona zaraz z powrotem trafić do lodówki) starajmy się przechowywać ją poza lodówką jak najkrócej. Tym samym nie utraci ona swojej niskiej temperatury i po ponownym włożeniu nie wniesie do wnętrza ciepła.

W związku z oszczędnością ważne jest również zamykanie żywności w szczelnych pojemnikach. Brak ich parowania nie wpłynie na zmianę temperatury i nie zwiększy poboru prądu.

Poza wyżej wspomnianymi poradami, warto zaznaczyć, że najlepsze lodówki posiadają funkcje, które przyczyniają się do obniżenia kosztów. Są to m.in. funkcja No Frost (brak osadzania się szronu i tworzenia się na ściankach urządzenia lodu), funkcje szybkiego chłodzenia i mrożenia, a także alarm otwartych drzwi,

Na koniec kilka praktycznych słów o tym, co można przechowywać w lodówce, a co może spokojnie leżeć na kuchennym blacie (pamiętajmy tutaj, by zapewnić lodówce swobodną cyrkulację powietrza umieszczając w niej tylko potrzebne produkty). W lodówce należy trzymać mięso, nabiał, warzywa sezonowe, ryby, owoce leśne oraz paprykę, por, sałatę oraz ogórki. Poza nią należy przechowywać pomidory, banany, czosnek, cebulę żółtą oraz czerwoną a także jabłka i owoce cytrusowe.

Stopka autorska: agdblog.com.pl – najlepsze lodówki

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz