Baza noclegowa w Krakowie pod lupą

Dwie noce, dwie osoby i stolica województwa małopolskiego. Zadanie: sprawdzić, ile kosztują tanie noclegi. Kraków to dla testujących poważne wyzwanie. Jakie są wyniki?

To nie jest tak, że Kraków jest miastem specjalnie drogim. Po prostu jest droższy niż inne polskie metropolie (może poza Warszawą). Taki stan rzeczy to oczywiście efekt popularności Grodu Kraka wśród turystów zagranicznych. Pytanie, które pojawia się w tym miejscu brzmi: ile trzeba zapłacić w tym mieście za tanie noclegi? Krakowie, czuj się sprawdzony!

Założenia do przejrzenia

Żeby przekonać się, ile naprawdę kosztują tanie noclegi w Krakowie sprawdzamy koszt wyjazdu w długi majowy weekend. Czas pobytu to dwa dni, a więc tyle ile potrzeba do pobieżnego przejrzenia wszystkiego, co w mieście jest do zobaczenia. Gdzie będziemy mieszkać?

Zabytki w KRakowie

Wybieramy hostele. To decyzja oczywista – noclegi w hotelach w Krakowie są znacznie droższe, a nam zależy przecież na kwaterach budżetowych. Rezygnujemy jednak z pensjonatów czy prywatnych, podobnie jak z kempingów. Łącznie analizujemy prawie trzysta pięćdziesiąt hosteli z Krakowa.

Średnio całkiem sporo

Jeżeli chodzi o tanie noclegi, Kraków jest miastem dość drogim. Przynajmniej przeciętnie. Średnia cena kwatery w dormitorium, a więc sali wieloosobowej to 46,5 zł. Dwie osoby będą więc musiały wydać prawie sto złotych! To tyle, ile gdzie indziej trzeba dać za pokój prywatny. Ale uwaga: na tym nie koniec.

Gdybyśmy chcieli przenocować w pokoju osobnym, musielibyśmy wydać jeszcze więcej. Cena za osobę to przeciętnie nieco ponad 85 zł. Dwie osoby zapłacą więc za pobyt dwudniowy w trakcie długiego weekendu 340 zł. Dość dużo pieniędzy, jak za tani nocleg.

W szczegółach nieco taniej

Na szczęście bliższa analiza cen pokazuje, że aż tak drogo nie jest. W aż jednej czwartej przypadków za nocleg w sali wieloosobowej trzeba zapłacić mniej niż czterdzieści złotych. Najtańszy nocleg w zestawieniu kosztuje 32 zł za noc. To już ceny, które dają się zaakceptować.

Jednocześnie połowa wszystkich ofert noclegów w dormitoriach mieści się w przedziale od czterdziestu pięciu do pięćdziesięciu złotych za noc. Okazuje się więc, że można znaleźć kwaterę, która będzie nieco tańsza. Podobnie jest zresztą w przypadku pokojów indywidualnych.

W tym przypadku co czwarty kosztuje mniej niż 65 zł. Najtańszy nocleg tego rodzaju znaleźć można za 28 zł za noc! To już prawdziwa okazja. Warto jednak dodać, że aż połowa wszystkich noclegów jest droższa niż 70 zł za dobę. Od osoby. A najdroższy w zestawieniu pokój kosztuje prawie 350 zł.

Cena a ocena

W popularnych serwisach internetowych pośredniczących w wynajmie pokoi i innych noclegów znajduje się także opcja oceny danego miejsca. W przypadku tanich noclegów w stolicy województwa małopolskiego są one zaskakująco wysokie. Poza tymi, które nie mają żadnej oceny.

Kraków nocą

Średnio hostele w Krakowie oceniane są na nieco ponad 87 proc. Zważywszy, że mówimy o noclegach najtańszych, jest to ocena całkiem wysoka. Tylko jeden na cztery noclegi oceniany jest na mniej niż 83 proc. Są jednak także czerwone latarnie. Najsłabsze obiekty muszą zadowolić się połową zadowolonych klientów. Reszta ma odmienne zdanie.

Intuicja podpowiada nam, że im tańszy nocleg, tym niższa ocena. Jak to wygląda w opisywanym przypadku? Jeżeli chodzi o ocenę tanich noclegów Kraków wypada całkiem nieźle. Istnieje wprawdzie pewna korelacja między ceną a jakością, ale jest ona bardzo mała. Niezależnie od tego, czy chodzi o noclegi w dormitoriach czy pokojach indywidualnych. Ważniejsze są inne czynniki: lokalizacja czy wyposażenie.

Jakie wnioski wyciągnąć można z naszego małego testu? Otóż Kraków jest miastem dość drogim także, gdy chodzi o najtańsze noclegi. Kto chce go zwiedzać, musi się z tym pogodzić.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz