Mniejsza ilość zużywanej energii i wody w kuchni jest możliwa dzięki pro ekologicznemu sprzętowi AGD. Zaawansowane technologie, zastosowane w urządzeniach kuchennych, pobierają mniej mocy i są bardziej wydajne.
Tak naprawdę sprzęt AGD ma dwie ceny. Pierwszą jest ta, której urządzenia są warte, a druga dotyczy rachunków. Zazwyczaj te, posiadające zaawansowane funkcje i przyczyniające się do obniżenia kosztów są droższe, ale w dłuższej perspektywie inwestycja się zwraca. Jak korzystać ze sprzętu kuchennego bez obaw o wysokie rachunki?
Zimno, zimniej
Oszczędzanie energii w kuchni zaczyna się od chłodziarko – zamrażarek. Dlaczego? Ponieważ potrzebują najwięcej energii. Jeśli w domu stoi dwudziestoletnia lodówka, można być pewnym, że korzystając z niej w dalszym ciągu, na pewno nie obniżą się rachunki za prąd.
Decydując się na nową chodziarkę warto kupić taką, która ma zamrażalnik na górze. Wiąże się to z oszczędnością prądu nawet do 25% w porównaniu z tymi, które mają miejsce na mrożonki na dole.
Dobrze także zwrócić uwagę na jej wielkość. Ogólnie rzecz ujmując, większy sprzęt AGD pobiera więcej energii, dlatego dobrze dopasować lodówkę do indywidualnych potrzeb.
Lodówka jest miejscem, w którym potrawy utrzymują świeżość, więc dobrze zapewnić im odpowiednią temperaturę. Nie należy trzymać drzwi do lodówki długo otwartych. Przyczynia się do to do obniżenia temperatury. Skutkiem czego lodówka „nadrabia” straty, zużywając więcej energii.
Sprzęt chłodzący powinien także być ustawiony w takim miejscu, w którym nie ma styczności z urządzeniami generującymi ciepło np. piekarnikami. Warto też zapewnić właściwą cyrkulację powietrza, dlatego należy zostawić kilka centymetrów przestrzeni między sprzętem AGD a ścianą.
Lodówka może zużywać więcej prądu, gdy nie jest szczelna. Warto sprawdzić hermetyczność uszczelek, wkładając kartkę papieru pomiędzy zamknięte drzwiczki lodówki. Jeśli kartka będzie gładko się przesuwać będzie to oznaczać, że lodówka nie jest dobrze uszczelniona.
Mniej wody
W przypadku zmywarek lepiej zainwestować w te kompaktowe. Mowa tu o pojemności. Standardowe zmywarki, mieszczące do 12 kompletów, zużywają nawet 20 litrów wody. Dlatego kompaktowe, których pojemność jest połowę mniejsza przyczyniają się obniżenia rachunków za wodę.
Dobrze jeśli zmywarki mają różne opcje zmywania, dzięki którym można zaprogramować mycie w taki sposób, aby nie tylko zużywało mniej wody, ale także energii.
Używanie zmywarki może przynieść znaczne oszczędności pod warunkiem, że jest ona używana zamiast tradycyjnego zmywania, a nie naprzemiennie. Nowoczesne zmywarki mają opcje namaczania, w związku z tym nie trzeba tego robić w zlewie marnując dodatkowe litry wody.
Ponieważ zmywarki używają praktycznie zawsze tyle samo wody i energii dobrze jeśli są pełne. Nie ma sensu ich włączać gdy do zmywania się kilka naczyń, warto poczekać i je uruchomić pod koniec dnia.
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!