Prawnik – misja czy profesja?

To pytanie można zadać sobie w odniesieniu do wielu zawodów. Lekarz, polityk, prawnik – można je zadać w odniesieniu do wielu grup zawodowych. Radca prawny i adwokat będą głównymi bohaterami tego wpisu o etosie zawodowym.

Reklama

prawnikWiadomo, nie można zapominać o ekonomicznej stronie przedsięwzięcia jakim jest kancelaria prawna. Poznań, Kraków, Warszawa albo Wrocław i inne  duże miasta, w których znajdują się punkty darmowych porad prawnych, ale dyżurują one na przykład raz w miesiącu i są organizowane przez instytucje charytatywne, a więc nastawione na pomoc ludziom najbardziej potrzebującym, znajdującym się w takiej sytuacji, że adwokat albo radca prawny nie mógłby liczyć na honorarium od nich. Wykorzystanie takich dyżurów przez osoby, które nie znajdują się w tragicznej sytuacji życiowej, jest raczej mało etyczne. Porady prawne nie są aż tak drogie, by nie móc z nich skorzystać. Rysuje się nam tu ciekawy kontekst do rozważań czy prawnik to profesja czy misja? Misja kojarzy się nam z działaniem na rzecz ludzi, społeczeństwa, poprawy ich sytuacji, walki o sprawiedliwość bez oglądania się na koszty. To poczucie, że strona ekonomiczna nie jest najważniejsza. Czy jednak kancelaria prawna, w której adwokat albo radca prawny nie pobierają honorarium za swoje usługi  porady prawne, ma szanse by przetrwać na lokalnym rynku? Z drugiej strony czy prawnik może unikać pytań o swoją społeczną odpowiedzialność?

Wydaje się, że idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest, gdy kancelaria prawna z jednej strony raz na jakiś czas bierze udział w akcjach charytatywnych, co oznacza na przykład darmowe porady prawne w jedno popołudnie w miesiącu dla tych, którzy w innych okolicznościach nie przyszliby do kancelarii i ma dość elastyczny cennik za porady prawne, uwzględniający możliwości finansowe danego klienta. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że kancelaria prawna to normalne przedsiębiorstwo, musi opłacić czynsz, bieżące rachunki czy pensje dla pracowników. Kształcenie się w tym zawodzie też trwa długo i jest kosztowne, więc porady prawnie nie powinny być zawsze darmowe. Honorarium, jakie otrzymuje prawnik, jest wyrazem uznania dla jego pracy, skuteczności z jaką podszedł do pracy, poświęcenia czasu, wiedzy i umiejętności. Godna płaca za pracę jest więc też wyrazem sprawiedliwości społecznej i docenienia wysiłku jaki włożył radca prawny albo adwokat w naszą sprawę.

Stopka autorska: kancelaria prawna Poznań

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz