Choroby zębów

Każdy człowiek w swoim życiu posiada przynajmniej dwa cykle zmiany uzębienia.  Pierwszy etap – wyrastają zęby mleczne które stopniowo tracimy, począwszy od siekaczy poprzez kły i zęby trzonowe. Etap ten jest uwarunkowany genetycznie i może trwać nawet do 13 roku życia.

Reklama

Na miejscu zębów mleczaków wyrastają zęby stałe, czasami bywa, że po wypadnięciu zęba stałego na jego miejsce wyrasta nowy – są to jednak przypadki dosyć rzadkie.

Budowa zęba:

Zęby zbudowane są ze szkliwa, zębiny i miazgi.  Szkliwo jest najtwardszą tkanką w ciele ludzkim, jest ono niezwykle odporne na ścierania – szkliwo pokrywa koronę zęba. Zębina stanowi górną część zęba. Miazga to wewnętrzna część zęba zawierająca między innymi unerwienie.

Główne choroby zębów – TOP 5:

1. Próchnica – najczęściej występująca choroba spowodowana nadmiarem bakterii które uszkadzają szkliwo

2. Paradaontoza – choroba dziąseł powodująca krwawienie podczas szczotkowania

3. Nadwrażliwość – odczuwana najczęściej podczas jedzenia i picia zimnych i gorących posiłków.

4. Zapalenie miazgi zęba – odczuwany ból przy zimnych i ciepłych posiłkach, również przy nagryzaniu.

5. Przyzębica – jest następstwem zapalenia dziąseł.

Profilaktyka

Większości chorób zębów można zapobiec przy pomocy regularnej higieny jamy ustnej. W naszej buzi istnieją tysiące różnego rodzaju bakterii. Niektóre są niezbędne jako element układu trawiennego, inne powodują szkody w naszych zębach, są przyczyną nieświeżego oddechu ( o zwalczaniu nieświeżego oddechu można poczytać tutaj w zakładce aktualności)

szczoteczka do zębow

Zęby powinniśmy myć po każdym posiłku jednak nie zawsze mamy na to czas i chęci. Absolutnym minimum jest szczotkowanie zębów rano i wieczorem. W ciągu dnia najlepszym sposobem jest po każdym posiłku zjedzenie jabłka które oczyszcza zęby.  Po zjedzeniu jabłka należy przepłukać jamę ustną wodą ponieważ jabłko zawiera niekorzystne dla naszych zębów kwasy.

Oprócz szczotkowania, istotnym elementem higieny powinno być czyszczenie szczelin między zębowych oraz języka.  Te pierwsze można czyścić za pomocą nici dentystycznych, dostępnych w każdej drogerii.  Można też zakupić specjalne papierki ścierne – wg. mnie są skuteczniejsze.

Czyszczenie języka może odbywać się za pomocą specjalnej szczoteczki do języka. Jeśli nie posiadamy takiej szczoteczki, możemy to zrobić za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów.  Należy pamiętać, że na powierzchni języka znajduje się wiele szczelin i nierówności w których gromadzą się niekorzystne dla nas bakterie.  Mogą one być również przyczyną nieświeżego oddechu.

Podsumowanie

Jednym z najczęstszych problemów naszych zębów jest oczywiście próchnica która powodowana jest przez bakterie. Gromadzą się one zarówno na zębach, w szparach między zębowych jak i całej jamie ustnej – na wewnętrzych częściach polików i języku.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania próchnicy jest regularne czyszczenie jamy ustnej.

Dbaj o swój uśmiech

Stopka autorska: tutaj – http://www.allecoudent.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz