Dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia?

Wydawanie na świat dzieci to niby zjawisko naturalne, które powinno wiązać się z instynktem i przebiegać intuicyjnie. Jednak nie zawsze tak jest. Ciąża i poród to dla każdej kobiety wielka niewiadoma. Lęk przed tym co nieznane, obawa, czy damy sobie radę i czy wszystko będzie przebiegło prawidłowo jest zupełnie normalna, podobnie jak chęć uzyskania wsparcia, rad i fachowej pomocy. Poradniki, czasopisma i fora internetowe cieszą się dużą popularnością, ale tylko niewielki procent ciężarnych uczęszcza do szkoły rodzenia.

Reklama

Dobra inwestycja

kobieta w ciążyByć może wynika to z faktu, iż takie zajęcia niestety są z reguły płatne. Gdzieniegdzie opłacają je samorządy – jeżeli zależy nam na dofinansowaniu, musimy zawczasu dowiedzieć się szczegółów co do wymagań, jakie trzeba spełnić, aby je dostać. Natomiast jeśli planujemy ciążę skrupulatnie i z dużym wyprzedzeniem, zastanówmy się, czy nie warto na liście wydatków związanych z dzieckiem uwzględnić też kosztów szkoły rodzenia. W momencie rozwiązania na pewno nie pożałujemy takiej decyzji, bowiem na zajęciach zyskamy nie tylko teoretyczną wiedzę na temat rozwoju płodu, ale przede wszystkim zdobędziemy szereg praktycznych wskazówek, które mogą mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie i na przebieg porodu. Łatwiej przyswajamy wiedzę przekazywaną ustnie przez wykładowcę niż tę wyczytaną w książce – na tym polega przewaga szkoły rodzenia nad poradnikami dla mam. Zajęcia pozwolą nam opanować to, co najbardziej pomocne a zarazem najtrudniejsze– techniki odpowiedniego oddychania i parcia. Ale przygotują nas także do tego, co czeka nas po porodzie w domu, czyli pielęgnacji noworodka – poznamy zasady przewijania i karmienia maluszka, dowiemy się też, czy laktator polecany jest każdej kobiecie.

Przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa

Na zajęcia uczęszczamy pod koniec drugiego trymestru i w trzecim trymestrze, jednak zapisy prowadzone są wcześniej. Oczywiście
bardzo istotny jest wybór szkoły rodzenia i nie należy zostawiać go na ostatnią chwilę. Aby zajęcia spełniły swoją rolę (to znaczy dały nam poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie), muszą być prowadzone profesjonalnie i dostosowane do naszych potrzeb. Należy zatem przeprowadzić solidne poszukiwania zarówno wśród szkół przyszpitalnych jak i prywatnych – odwiedzić strony internetowe, porozmawiać osobiście lub przez telefon. Trzeba dowiedzieć się przede wszystkim, jak wygląda program kursu, jak liczne są grupy (im mniej, tym lepiej), czy przewidziana jest wizyta na porodówce, czy można uczęszczać na zajęcia z osobą towarzyszącą.

Naturalnie przedtem same musimy wiedzieć, czego chcemy – czy zależy nam na porodzie rodzinnym, ze znieczuleniem lub jak najbardziej naturalnym, czy może chcemy rodzić w domu. Różne szkoły mogą mieć różne podejście, dlatego trzeba wcześniej sprecyzować swoje oczekiwania.

Stopka autorska: laktator polecany – http://www.philips.pl/c/avent-karmienie-piersia/laktatory-zawiera-butelke-o-poj.-125-ml-scf312_01/prd/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz