Jak bezpiecznie przewozić rowery samochodem

Dla amatorów jazdy na rowerze wycieczki za miasto to nie lada gratka. Jednak problemem może okazać się przewiezienie rowerów. Mogą być zamontowane na dachu, klapie samochodu lub na haku. Jakie są ich wady i zalety?

Prosto na dach

Jak przewozić rowery? Jest na to kilka sposobów, jednak najpopularniejszym z nich jest umieszczenie ich na dachu samochodu, a dokładnie na belkach. Są o tyle uniwersalne, że nie tylko można na nich przewozić rowery, ale także sprzęt sportowy.

Jedne z tańszych belek, do których można przymocować bagażniki rowerowe, kosztują kilkadziesiąt złotych. Jednak nawet te z górnej półki cenowej nie wydają się być aż tak drogie. To wydatek rzędu kilkuset złotych.

Oczywiście jest różnica pomiędzy nimi. Te najdroższe charakteryzują się zaawansowanymi systemami, dzięki którym zdjęcie roweru z dachu samochodu to kwestia paru minut.

Auta małe i te większe

To, ile uchwytów zainstalujemy na aucie, zależy od jego nośności. W większych autach mogą się zmieścić nawet 4, zaś w mniejszych samochodach ta liczba jest o wiele mniejsza.

Należy również pamiętać, że rowery też swoje ważą, więc wszystko, tak naprawdę, zależy od ciężaru jaki jest w stanie wytrzymać dach.

Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że rowery trzeba umieścić na dachu W przypadku krzepkich mężczyzn nie ma żadnego problemu, gorzej sprawa wygląda jeśli to kobieta ma je załadować.

Ponadto należy się również liczyć z większym zużyciem paliwa i pewnymi ograniczeniami, np. niemożnością wjazdu do garażu podziemnego.

Na klapie

Uchwyty rowerowe na dach to nie jedyna możliwość przewożenia jednośladów. Można je również zainstalować na klapie samochodu. Rozwiązanie o wiele bardziej wygodne w porównaniu do uchwytów na dachu, jednak ma swoje wady.

Rowery są instalowane jeden na drugim, w związku z tym łatwo o ich zarysowania jak i otarcia karoserii samego auta. Co więcej, otwarcie bagażnika jest w większości niemożliwe z rowerami na klapie. Taki rozstaw wpływa również na aerodynamikę samochodu, co przekłada się na większe spalanie paliwa.

Alternatywą może być mocowanie rowerów na hak. Metoda bardzo komfortowa, jednak należy pamiętać, aby przewożone rowery nie zasłaniały świateł pojazdu ani tablic rejestracyjnych.

Przemyślany wybór

Wybór uchwytów rowerowych jest ważny, ponieważ jest to inwestycja na lata. Dlatego wybierając się na zakup takiego rodzaju bagażników, dobrze wziąć ze sobą auto, żeby móc je właściwie dopasować.

Dobrze także wybrać się do wyspecjalizowanego sklepu, w którym zostaną udzielone fachowe porady. Oczywiście bardzo ważna jest także cena, która wpływa na jakość bagażników. Te tańsze mogą być wykonane z gorszej jakości materiałów. Wiąże się to z ryzykiem, że podczas jazdy mogą zostać uszkodzone i spowodować zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Przewożąc rowery, ale także inny sprzęt warto zachować szczególną ostrożność na drodze. Gwałtowne podmuchy wiatru mogą wpłynąć na dynamikę jazdy samochodem z dodatkowym obciążeniem. Dlatego zarówno przed podróż jak i w jej trakcie warto sprawdzić mocowania rowerów.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz