Notariusz – fach z przyszłością

NotariuszWiele młodych, zdolnych osób, zastanawiając się nad wyborem przyszłego zawodu, bierze pod uwagę profesję notariuszowską. Rzeczywiście, jest to dobry sposób na zapewnienie sobie intratnego zajęcia. Jednak zanim będziemy mogli otworzyć swoją własną kancelarię notarialną, musimy przejść szereg niełatwych kroków. Jak wygląda droga do tego zawodu? Czym charakteryzuje się fach notariusza?

Drzwi do kariery notariusza

Droga do uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu notariusza jest długa i dość skomplikowana. Teoretycznie drzwi do kariery otwarte są dla każdego, kto zdecyduje się na podjęcie studiów prawniczych. Przystąpienie do nich jest pierwszym krokiem, który musimy uczynić, jeśli myślimy o własnej kancelarii notarialnej w przyszłości.

Jeśli uda nam się pomyślnie przejść przez żmudne i wymagające systematycznej nauki studia prawnicze i uzyskać tytuł magistra prawa, dopiero wtedy możemy zacząć poważnie myśleć o zawodzie notariusza. Następnym krokiem jest zdanie egzaminu na aplikację notarialną. Aplikacja trwa dwa i pół roku, w czasie której kandydat poznaje specyfikę funkcjonowania sądów oraz przygotowuje się do wykonywania zawodu.

Aplikację wieńczy egzamin notarialny, po czym następuje dwuletni staż zwany asesurą. Własna kancelaria notarialna może być otwarta dopiero po zakończeniu asesury odbywanej pod okiem innego notariusza. Możemy założyć ją w pojedynkę albo wejść w spółkę z innymi prawnikami.

Specyfika zawodu notariusza

Zawód notariusza jest bardzo charakterystyczny. Powszechnie panuje opinia, że bardzo trudno jest nim zostać i że udaje się to tylko nielicznym. Tego rodzaju spostrzeżenia są bardzo trafne. Rzeczywiście, aby własna kancelaria notarialna mogła stać się faktem, potrzebna jest nie tylko konsekwencja, ale także odpowiednie predyspozycje osobowościowe. Niemałą rolę odgrywają tutaj również kwestie finansowe – aplikacja notariuszowska jest płatna.

Przed każdym, kto przejdzie mozolną drogę do uzyskania uprawnień do wykonywania fachu notariusza, stoi bardzo bogata ścieżka kariery. Jednak, podobnie, jak w każdej innej profesji, prestiż naszej kancelarii notarialnej będzie budowany powoli, krok po kroku. Jednak jeśli wykażemy się nienagannym poczuciem etyki oraz doskonałą znajomością prawa, możemy liczyć na zadowalające rezultaty, jeśli chodzi o zaufanie klientów.

Czym właściwie zajmuje się notariusz?

Notariusz to osoba, do której każdy z nas niejednokrotnie jest zmuszony się udać. To właśnie on sporządza wszelkiego rodzaju akty prawne potrzebne do regulowania kwestii majątkowych. Jednak zakres działań wykonywanych przez notariusza jest znacznie szerszy.

Do kancelarii notarialnej uda się zatem każdy, kto po śmierci bliskiej osoby ma zamiar uregulować kwestie dziedziczenia. Notariusz sporządzi też akt notarialny, na przykład w sytuacji gdy chcemy nabyć nieruchomość. Do obowiązków notariusza należy również sporządzanie odpisów dokumentów oraz przygotowywanie projektów dokumentów, a także sporządzanie poświadczeń oraz przechowywanie dokumentów, pieniędzy i papierów wartościowych.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz