Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym kobietom nastręcza wiele trudności. I nie chodzi tu bynajmniej o dylematy moralne, czy zostawić dziecko w żłobku/ przedszkolu/z opiekunką/babcią, bo najczęściej nie mamy żadnej innej możliwości wyboru – pracować po prostu musimy.

Reklama

Kobieta szukająca pracyW najlepszej sytuacji są te z nas, które mogą wrócić na swój poprzedni etat, w ich przypadku powrót do pracy to tylko kwestia odpowiedniej organizacji. W o wiele gorszym położeniu są te kobiety, które nie mają gdzie wracać, bo chociaż kobiety w ciąży, w okresie urlopów macierzyńskich i wychowawczych teoretycznie nie można zwolnić z pracy, w praktyce jest to możliwe. Pracodawca potrafi, jeśli chce obejść większość przepisów, jeśli nie wszystkie. Skutkuje to tym, że część kobiet nie ma gdzie wracać, musi szukać pracy i nierzadko zaczynać swoją karierę zawodową od początku. Jak ją zacząć? Odpowiedź nie jest prosta, nie ma też jednej dobrej. Wiadomo nie od dziś, że chociaż szefowie oficjalnie popierają politykę prorodzinną, chętnie mówią o tym, jak w ich firmach wspiera się rodziny, to jednak chętniej zatrudniają mężczyzn, o dziwo, tych z dziećmi. W ich przypadku fakt posiadania potomstwa jest zaletą, bo motywuje do cięższej pracy. W przypadku kobiet, dzieci, z punktu widzenia szefów, są kulą u nogi pracownicy. Przepisy co prawda zabraniają jakiejkolwiek dyskryminacji przy zatrudnieniu, ale i tak częstym pytaniem na rozmowie kwalifikacyjnej jest to o dzieci, posiadane i planowane.

Poszukiwania nowej pracy warto zacząć od wybrania kilku serwisów, na których zamieszczane są oferty pracy. Kilka, bo zwiększa się swoje szanse na znalezienie ciekawej oferty, a wybrać dlatego, że warto się w nich zarejestrować, stworzyć i udostępnić pracodawcom swoje cv. Wtedy nie tylko my szukamy pracy, ale praca szuka też nas. Powszechną praktyką wśród rekruterów jest przeszukiwanie baz cv na portalach poświęconych tematyce pracy, aby znaleźć kogoś odpowiadającego ich potrzebom. Wybierając portale, warto wybrać te, które oferują pracodawcom dostęp do swojej bazy cv bezpłatnie, wtedy więcej osób może znaleźć właśnie nasze cv. Warto także zapisać się na powiadamianie o nowych ofertach, nie trzeba wtedy spędzać wielu godzin przed komputerem, serwis sam zawiadomi nas, jeśli pojawi się ciekawa dla nas oferta. Nie należy też nie doceniać portali społecznościowych. Warto stworzyć swój profil, zwłaszcza na tych, które poświęcone są karierze zawodowej, ale uwaga! Trzeba rozsądnie zamieszczać wiadomości o sobie, bo pracodawcy mogą znaleźć tam takie, które zniechęcą ich do zatrudnienia. Znane są przecież przypadki zwolnień pracowników z powodu treści, które ci umieszczają w Internecie. Można, a nawet należy odwiedzić urząd pracy, być może nie zaoferuje nam ciekawej posady, ale można starać się o staż, a mając ciekawy pomysł na biznes – nawet o dofinansowanie na start.

Oczywiście należy wykorzystać znajomych, rodzinę, ponieważ znaczny odsetek posad otrzymuje się „po znajomości”, a i pracodawcy także chętniej zatrudniają kogoś, za kogo może poświadczyć ktoś, do kogo mają zaufanie, niż osoby przypadkowe.
Jeśli czujesz, że po pobycie w domu straciłaś pewność siebie i nie masz wiary we własne siły, możesz poszukać specjalnych kursów, które są przygotowane specjalnie z myślą o aktywizacji zawodowej kobiet pozostających bez zatrudnienia. Czasami takie warsztaty organizowane są przez urzędy pracy, czasami przez różnorakie instytucje korzystające z funduszy unijnych. Zwykle jest to cykl wykładów i praktycznych pokazów, jak szukać pracy, jak przebrnąć przez rozmowę kwalifikacyjną, itp. Poza tym już samo spotkanie z osobami, które są w takiej samej sytuacji, jak my, pomaga się przełamać.

Najważniejsze, to pamiętać, że dla pracodawcy kobieta powinna być jedynie pracownikiem, jej sytuacja rodzinna nie powinna i nie może mieć wpływu na decyzję o zatrudnieniu. Nie trzeba w cv umieszczać informacji o stanie cywilnym, a na rozmowie kwalifikacyjnej odpowiadać na pytania o plany rozrodcze. To wbrew przepisom.

Stopka autorska: oferty pracy – http://pracawita.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz