Zaćma – opis choroby i leczenia

Choroby oczu nieraz mogą prowadzić do ślepoty, dlatego wczesne wykrycie i podjęcie leczenia jest kluczowe. Jedną z chorób, której objawy często są lekceważone, jest zaćma. Prowadzi ona do zmętnienia soczewki i jest zaliczana do jednych z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Niestety, rozwojowi choroby nie można zapobiegać, ale na szczęście można ją obecnie skutecznie leczyć.

Reklama

Przyczyny powstawania zaćmy

operacja zaćmyZaćma jest chorobą, która dotyka głównie osoby starsze. Pierwsze objawy mogą być widoczne w około 60-65 roku życia. Zwykle zaćma jest następstwem innych chorób oka, które pojawiają się wraz z wiekiem. Również czynnikami sprzyjającymi jej rozwoju są wady wrodzone i czynniki dziedziczne, choroby przewlekłe takie jak cukrzyca, urazy oka czy nadmierne stosowanie steroidów. Zaćma także występuje jako wrodzona.

Główne objawy zaćmy

Na początku objawy zaćmy mogą nie być dość silne i mogą być błędnie powiązane z wadami wzroku czy innymi chorobami oczu, dlatego konieczna jest dokładna diagnostyka. Zaćma może występować zarówno jako jednostronna, jak i jako dwustronna. Często powodem złej diagnozy jest występowanie zaćmy jednostronnej.

Wśród głównych objawów zaćmy wyróżnia się następujące:

  • przymglone widzenie, obraz zamazany

  • pogorszenie ostrości wzroku

  • szybki rozwój wady wzroku, częsta konieczność zmiany mocy szkieł czy soczewek kontaktowych

  • problemy z prawidłową ocena odległości

  • pogorszone widzenie w nocy

  • nadmierna wrażliwość na światło

  • pogorszenie w postrzeganiu intensywności kolorów

  • podwojenie widzianego obrazu

  • u dzieci – oczopląs, zez

Objawy nie muszą występować jednocześnie, dlatego nawet kilka z nich może świadczyć o zaćmie. Należy zwracać uwagę na każde nowe symptomy pogorszenia się jakości wzroku i nie można ich lekceważyć – im szybciej pójdzie się do okulisty, tym leczenie może być rozpoczęte wcześniej.

Jak leczyć zaćmę?

Skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest specjalna operacja polegająca na wszczepieniu nowej soczewki do oka. Aktualnie stosuje się zaawansowane procedury mające na celu wyeliminowanie skutków ubocznych takich jak nadwzroczność po zastosowaniu nowej soczewki w miejsce starej i zmętniałej. Operacja polega wtedy na wszczepieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowo, która jest określana jako IOL. Soczewki dobierane są także szczególnie ze względu na ich miejsce wszczepienia. Dlatego że soczewka jest wtedy dopierana indywidualnie do wady wzroku pacjenta można uzyskać optymalną moc układu optycznego oczu.

Prawidłowo wykonana operacja może przywrócić w związku z tym ostry wzrok i zapobiec utracie widzenia. Operacje są wykonywane zarówno w ramach ubezpieczenia, jak i prywatnie, także za granicą.

 Stopka autorska: Więcej na temat operacji zaćmy można znaleźć na stronie januszewskiokulista.com.pl/operacje_zacmy.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz