Rodzaje magazynów i ich wyposażenie

W łańcuchach dostaw bardzo ważnym ogniwem jest magazyn. Firmy coraz bardziej udoskonalają logistykę w gospodarce magazynowej, czyli kształtowanie przepływu materiałów w czasie i przestrzeni. Aby wyeliminować problemy związane z wykonywaniem prac na magazynie, musimy wybrać odpowiednią przestrzeń magazynową oraz jego wyposażenie.

Reklama

halaWyróżniamy trzy różne rodzaje magazynów: otwarte, półotwarte i zamknięte. Magazyny otwarte, jak sama nazwa wskazuje są to najczęściej ogrodzone place, lub ewentualnie zadaszone place. Służą do składowania towarów odpornych na czynniki atmosferyczne, na przykład materiałów budowlanych, czy wyrobów stalowych. Magazyny półotwarte posiadają dach i jedną, dwie lub trzy ściany i służą do składowania produktów odpornych na zmiany temperatury ale wrażliwe na bezpośrednie warunki atmosferyczne. Najbardziej powszechne są magazyny zamknięte, które posiadają pełną budowę. Najbardziej nowoczesne są magazyny wysokiego składowania. Buduje się coraz wyższe magazyny, na coraz mniejszych powierzchniach, wykorzystując przy tym coraz bardziej wytrzymałe regały magazynowe. Najczęściej są wyposażone w zautomatyzowane manipulatory sterowane komputerowo. Wyróżniamy również magazyny specjalne, które składują określony rodzaj produktów na przykład: ciecze, towary sypkie i materiały pędne.

Na wydajność i szybkość przepływu towarów wpływa techniczne wyposażenie magazynów. Właściwie zorganizowany magazyn umożliwia bezpieczne gromadzenie towarów, bez straty ich właściwości. Do typowego wyposażenia należą różnego rodzaju regały magazynowe. W zależności od wielkości, rodzaju i podatności składowania produktu możemy wybrać: regały półkowe, regały wspornikowe, regały paletowe lub wjezdne. Regały półkowe przeznaczone są do składowania towarów w różnego rodzaju opakowaniach jednostkowych, zbiorczych lub transportowych. Produkty zazwyczaj układane są ręcznie lub za pomocą wózków widłowych. Dodatkowo regały półkowe wyposażone są dodatkowe elementy, takie jak: separatory, przegrody, drążki czy kasety szufladowe. Najczęściej możemy je spotkać w małych magazynach, gdzie składuje się wiele asortymentu w małych ilościach. Regały wspornikowe natomiast są przeznaczone do składowania długich i ciężkich towarów. Mogą być obsługiwane przez suwnice lub specjalne wózki boczne. Najbardziej popularnym typem regałów są regały paletowe. Posiadają miejsca na paletowe jednostki ładunkowe tak zwane gniazda regałowe, jedno lub wielopaletowe. Regały paletowe najczęściej budowane są rzędowo i obsługiwane przez wózki widłowe. Dzięki temu możliwe jest składowanie dużej ilości towaru, przy zapewnionym swobodnym dostępie do gniazda regałowego. Kolejnym typem są regały wjezdne, które umożliwiają wjazd wózka widłowego razem z paletą w ich głąb. Stosuje się je do blokowego składowania towarów ułożonych na paletach. Dzięki temu powierzchnia magazynu jest wykorzysta w najwyższym stopniu. Jednak mogą być wykorzystywane tylko przy składowaniu produktów w niewielkiej liczbie asortymentu,a dużej liczbie palet danego wyrobu.

Podstawową funkcją magazynów jest obrót towarów, czyli przyjmowanie, przechowywanie i ich wydawanie. Dobrze wybrany rodzaj magazynu pozwala sprawnie nim zarządzać. Natomiast wymienione rodzaje regałów pozwalają uprościć i przyśpieszyć procesy magazynowe, a także zwiększyć przestrzeń składowania.

Stopka autorska: regały magazynowe – http://www.mclogistic.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 5.5/10 (liczba ocen: 2)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    W żadnym magazynie, w którym przepakowywane są duże i ciężkie towary nie może zabraknąć suwnicy czy to bramowej, podwieszanej czy pomostowej jedno lub dwudźwigarowej.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: +1 (from 3 votes)

Dodaj komentarz