Aromateriapia jako medycyna naturalna

Zapach w istotny sposób wpływa na nasz nastrój oraz samopoczucie. Pozytywne właściwości aromatów dostrzeżono również w medycynie oraz w kosmetyce. Aromatoterapia to jedna z niekonwencjonalnych metod terapii, często łączona z klasycznymi metodami leczenia. Polega ona na leczeniu środkami zapachowymi, w trakcie którego są wykorzystywane olejki eteryczne naturalnego pochodzenia. Na to, jakie aromaty zostaną wykorzystane w naszej terapii, wpływ mają takie czynniki, jak styl życia, sposób odżywiania się oraz nasz nastrój.

Reklama

aromaterapia olejki eteryczneCzym są olejki eteryczne stosowane w aromaterapii? SA to substancje zapachowe, które powstają w specjalnych komórkach rośliny. Są lotne, co przyczynia się do ich dużej skuteczności w leczeniu. Większość tych olejków jest bezbarwna, przy czym ciekawym wyjątkiem jest błękitny olejek rumiankowy.  Olejki eteryczne są bardzo wrażliwe na temperatury oraz promienie ultrafioletowe, dlatego bardzo ważne jest ich odpowiednie przechowywanie. Olejki te łatwo rozpuszczają się w olejach oraz alkoholach, natomiast nie rozpuszczają się w wodzie.

Aromaterapia jest często stosowana w kosmetyce rzadziej korzysta się z niej jako z metody terapeutycznej. Przy takich zabiegach ważna jest obszerna wiedza z różnych dziedzin nie tylko kosmetyki, ale również medycyny. Aby skutecznie leczyć za pomocą odpowiednio dobranych zapachów trzeba posiadać szczegółową wiedzę na temat ich działania. Nieodpowiednio dobrane lub nieprawidłowo stosowane olejki mogą tylko zaszkodzić.

W jaki sposób działają olejki eteryczne?

Ich zaletą jest działanie równoważące. Dotyczy to w szczególności psychiki i takich problemów, jak depresja, histeria czy też gwałtowne zmiany nastrojów. Udowodniono już, że w niektórych przypadkach aromaterapia może uchronić pacjenta przed koniecznością przyjmowania leków psychotropowych.

W jaki sposób można stosować olejki aromatyczne? Najczęściej zalecane są inhalacje oraz kąpiele aromatyczne, można je jednak wykorzystać także w masażu oraz do wykonywania kompresów ciepłych oraz zimnych.

Inhalacje mogą być stosowane przy przeziębieniach, grypie, katarze oraz wielu innych schorzeniach. Działają korzystnie na drogi oddechowe i ich błony śluzowe..

Jeśli chodzi o okłady i kompresy to zwykle są stosowane do usuwania z ciała różnych toksyn, pobudzają krążenie krwi i wspomagają proces zdrowienia. Olejki i kompresy stosowane są podobnie, ale różnią się sposobem przygotowania i mają inne działanie. Okłady stanowią zioła stosowane na zmienione miejsca skóry. Do okładów można wykorzystać zarówno świeże zioła, jak i suszone lub w postaci sproszkowanej.

Do sporządzenia kompresów używa się naparu, odwaru lub nalewki. Jednakże do do mieszaniny stosuje się częściej płyny niż zioła.  Podobnie jak w przypadku okładów, smarujemy powierzchnie skóry niewielką ilością olejku, po czym przykładamy kompres.

Stopka autorska: Aromaterapia – http://www.olejkieteryczne.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz