Witamina C to inaczej kwas askorbinowy. Jej obecność jest niezwykle ważna w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Dobroczynnie wpływa na układ immunologiczny i nerwowy, ułatwia także przyswajanie innych witamin. Organizm ludzki nie jest w stanie jej syntetyzować w związku z czym musi być regularnie dostarczana z pożywieniem.
Jakie są źródła tej witaminy i jaki ma wpływ na nasze zdrowie?
Moc w owocach
Nieocenionym źródłem witaminy C są owoce i warzywa. Warto w swojej diecie uwzględnić owoce cytrusowe, dziką różę czy głóg. Bogatym źródłem witaminy jest także żurawina, owoce leśne, jabłka.
Obecna jest również w warzywach, ale w mniejszej ilości: kapuście, szpinaku, zielonej papryce. Dobrze także pić soki, które w znacznej części pokrywają dzienne zapotrzebowanie na nią.
Witamina C wpływa na szybsze gojenie ran, zrastanie kości i uszczelnia naczynia włosowate. Jest pomocna także w metabolizmie tłuszczów i cholesterolu.
Ale to nie wszystko!
Źródło młodości
Witamina C jest bardzo silnym antyoksydantemi skutecznie zwalcza wolne rodniki. Jest składnikiem wielu kosmetyków. Dobroczynnie wpływa na tkankę łączną oraz opóźnia powstawanie pierwszych zmarszczek.
Zawarta w kremach, jest idealna na poparzenia słoneczne, ma właściwości przeciwzapalne i rozjaśniające. Idealnie nadaje się także do cery trądzikowej i naczyniowej. Dobrze działa także z innymi antyoksydantami, takimi jak witamina E.
Witamina C stymuluje także na komórki kolagenowe. Skóra po 25 roku życia zaczyna wytwarzać mniej kolagenu. Dlatego warto profilaktycznie używać kremów z wysoką zawartością tej witaminy, np. Svr Hydracid C, przeznaczony także dla osób korzystających z solarium.
Zdrowie w kapsułkach
Witamina C jest także dostępna w suplementach diety. Zalecenia jest wówczas, gdy w organizmie występują jej niedobory. Na rynku obecnie jest mnóstwo tego rodzaju preparatów, także dla osób z mniejsza odpornością czy osób aktywnych fizycznie.
Preparaty mogą mieć formę zarówno kapsułek jak i tabletek musujących czy żelek. Warto jednak pamiętać, że witaminy syntetyczne można łatwo przedawkować i zamiast pozytywnego oddziaływania na organizm można mu zaszkodzić. Dlatego zawsze należy postępować z zaleceniami producenta.
Co za dużo to niezdrowo!
Niedobór witaminy C ma niekorzystny wpływ na cały organizm. Nie tylko zostaje zaburzona produkcja kolagenu, ale także kości są bardziej podatne na załamania, a cały organizm na infekcje.
Osoby cierpiące na niedobór witaminy C są apatyczne, drażliwe, mają problemy z łaknieniem i może wystąpić u nich nawet szkorbut. Warto zatem zadbać o odpowiednie jej ilości w codziennej diecie, aby cieszyć się doskonałym zdrowiem każdego dnia.
Źródło materiałów: cefarm24.pl
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!