Dzień Pracoholików – świętem wielu z nas

Obchodzony 12 sierpnia Dzień Pracoholików, to ważna okazja by przypomnieć sobie o tym, jaką realną wartość w naszym życiu powinno zajmować zatrudnienie. W mediach obserwuje się coraz większy spadek zainteresowania tą problematyką, głównie ze względu na to, że przez ogólnoświatowy kryzys ekonomiczny coraz trudniej jest trafić na wartościowe oferty pracy, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Dlatego też zapewne, gdy już uda nam się znaleźć zatrudnienie i to w dodatku we własnym wyuczonym zawodzie, to często profesja staje się dla nas całym życiem i decyduje o naszej samoocenie oraz o statusie społecznym. Gdy pracy jest mało, nikt nie zastanawia się nad tym jak jej nadmiar może zaszkodzić naszemu zdrowiu psychicznemu i fizycznemu. Myślimy raczej o tym, że im więcej pracujemy, tym lepiej będzie się miała cała nasza rodzina i my sami, bo przecież stała praca to gwarancja stabilnej przyszłości.

Reklama

PracaTymczasem coraz rzadziej pamiętamy, że pracoholizm to bardzo groźne uzależnienie psychiczne, o czym właśnie starają nam się przypomnieć twórcy rozmaitych akcji organizowanych z okazji Dnia Pracoholika. Uzależnienie od pracy to schorzenie, które może dopaść praktycznie każdego. Jest tak groźne, ponieważ ma bardzo zróżnicowane przyczyny. Możemy stać się niewolnikami pracy na skutek restrykcyjnego wychowania, presji społecznej, kompulsywnej lub narcystycznej osobowości, albo po prostu przez nadmierną chęć kontroli nad własnym życiem bądź chęć ucieczki przed problemami pojawiającymi się w innych sferach życia niż praca zarobkowa.

Poświęcanie nadmiernej uwagi i prawie całej doby wykonywaniu czynności zawodowych ma być odskocznia i ulgą, ale niestety, pracoholicy to ludzie naprawdę bardzo cierpiący. Szybko pojawiają się u nich problemy ze snem, nadmierny stres, objawy nerwicowe, a wkrótce także poważne zaburzenia zdrowotne jak kłopoty z układem krążenia czy wrzody żołądka.

Pracoholizm to, podobnie jak inne uzależnienia psychiczne, poważna choroba, w której potrzebna jest specjalistyczna pomoc. Jeżeli więc zauważyłeś, że przez pracę nie masz czasu na życie rodzinne, normalne kontakty społeczne lub też zaniedbałeś zdrowie, czas może pomyśleć o zgłoszeniu się na psychoterapie. Specjaliści ostrzegają, że zagrożenie może być naprawdę poważne. Szacuje się, że na pracoholizm może chorować nawet kilkanaście procent Polaków, a ogromny stres towarzyszący naszemu życiu codziennemu oraz poważne zawirowania na rynku pracy, wcale nie pomagają w kształtowaniu się w nas zdrowego stosunku do własnego zatrudnienia.

Stopka autorska: panmarian.pl – praca

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz