Transport i logistyka, a codzienne życie

Każdego dnia korzystamy z transportu lub wykorzystujemy fakt, iż ktoś inny z niego skorzystał. Nie zastanawiamy się jednak, jak to się dzieje, że autobus przyjeżdża na przystanek na czas i jest w stanie zabrać nas w wyznaczone miejsce, albo że w naszym ulubionym sklepie codziennie o 6 rano jest dostawa świeżego pieczywa z najlepszej piekarni w mieście. Gdyby nie odpowiednie zaplecze transportowo-logistyczne, nie moglibyśmy korzystać z wielu udogodnień i dóbr, a wiele firm zastygłoby w bezczynności.

Okazuje się, że transport i logistyka to silnie powiązane ze sobą i potrzebne niemal w każdej dziedzinie życia strefy gospodarki. Wszędzie tam, gdzie pojawia się transport ludzi lub rzeczy, niezbędna jest odpowiednia logistyka. Nawet, gdy prywatnie planujemy wakacyjny wyjazd, musimy zastanowić się nad doborem odpowiedniego środka transportu, zgromadzić potrzebne dokumenty i uprawnienia (np. bilet na pociąg, albo prawo jazdy) i wybrać optymalną trasę. Tak naprawdę transport i logistyka  towarzyszą więc niemal każdej dziedzinie ludzkiego życia.

Gdyby nie te dwie dziedziny, ludzie nie mogliby dotrzeć na czas do pracy, a przedsiębiorstwa nie otrzymałyby niezbędnych do wykonywania prac surowców. Maszyny nie docierałyby na place budowy, artykuły spożywcze nie zostałyby dostarczone do sklepów, listy nie zostałyby rozesłane i doręczone do adresatów. Można rzec, że gdyby nie odpowiednie planowanie logistyczne i działania transportowe, świat byłby jak sparaliżowany.

Powyższe sytuacje zaistniałyby, gdyby transport i logistyka w ogóle nie funkcjonowały. Istnieje jeszcze druga kwestia: co by się stało, gdyby obie dziedziny były aktywne, ale źle wypełniałyby swoje obowiązki? Takie rozwiązanie byłoby jeszcze gorsze. Wyobraźmy sobie, że w kwestii logistyki można spodziewać się zupełnie nieekonomicznego przewożenia ludzi i dóbr, co w niedługim czasie przyczyni się do wzrostu zadłużenia, a  z czasem do bankructwa. Ponadto występują liczne i znaczące opóźnienia w dostawie towarów, ponieważ wybrane trasy mogą nie być optymalne. W magazynach zaczyna brakować miejsca na wymagające przechowania produkty, a w sklepach pojawia się raz za dużo, a raz zbyt mało towaru. Tak właśnie mógłby wyglądać świat, gdyby nie odpowiednie działania logistyczne przeprowadzane przez wykwalifikowanych logistyków.

Nie lepiej przy zaniedbaniach wyglądałby sam transport. Przedmioty przewożone w źle dobranych pojazdach i bez odpowiednich zabezpieczeniach mogą ulegać zniszczeniu, nieodpowiednio dobrana kadra kierująca pojazdami to zagrożenie dla samego towaru, ale także dla bezpieczeństwa na drogach, a nieumiejętne wykonywanie czynności związanych z załadunkiem, przeładunkiem i rozładunkiem, to nie tylko dodatkowe godziny straty w czasie przewozu, ale i ponowne zagrożenie dla przewożonych przedmiotów.

Jak widać – transport i logistyka to zagadnienia nierozerwalnie związane z naszą codziennością, od ich prawidłowego funkcjonowania zależy komfort ludzkiego życia oraz możliwość rozwoju miast, państw i – w ujęciu globalnym – całego świata.

Stopka autorska: fracht.pl – transport i logistyka

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz