Atrakcje turystyczne północnych Kaszub – Jastrzębia Góra

Jastrzębia Góra, to jeden z chętniej obleganych kurortów nadmorskich. Charakteryzuje się on pięknymi i czystymi plażami oraz położeniem na wysokim klifie, co z kolei powoduje poprzecinanie okolicy głębokimi jarami bądź wąwozami. Blisko stąd do Przylądka Rozewie, wąwozu Lisi Jar, Mierzei Helskiej oraz takich miejscowości, jak: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Władysławowo, Karwia, Dębki czy Łeba. Nic więc dziwnego, że taka lokalizacja sprzyja wypoczynkowi i ruchowi turystycznemu.

Reklama

Nazwa miasta wzięła się od jastrzębi krążących dawniej nad tym obszarem. Co ciekawe, jeszcze na początku lat 20. XX wieku nie było tu żadnych domostw czy gospodarstw. Dopiero w 1922 roku wybudowano tu pierwszy budynek – dom „Kaszubka”. Zachował się on aż do czasów współczesnych.

Początkowo Jastrzębia Góra była wsią letniskową, jakich wiele można odnaleźć zwiedzając Kaszuby, ale dość szybko dostrzeżono jej zalety. Stała się uznanym kurortem nadmorskim, o czym świadczy chociażby fakt powstania obiektu wypoczynkowego „Bałtyk”, przeznaczonego dla najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi.

Turyści, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas, powinni przede wszystkim zobaczyć obelisk „Gwiazda Północy”. Jego usytuowanie wyznacza najbardziej wysunięty na północ punkt linii brzegowej Polski. Na pamiątkowym kamieniu wyryto znak orła oraz parametry długości i szerokości geograficznej.

Spośród innych atrakcji warto wymienić Bulwar Nadmorski oraz Promenadę „Światowida”. W rzeczywistości Bulwar jest uroczą ścieżką, biegnącą przez las wzdłuż klifu. To jedno z ciekawszych miejsc, z którego można podziwiać niezapomniane krajobrazy oraz wschody i zachody słońca. Bulwar łączy się z Promenadą, przyciągającą podróżnych swoim gwarem oraz możliwością dokonania pamiątkowych zakupów. Pełno tu bowiem sklepików, restauracji, kramów oraz miejsc do zabaw dla dzieci. Co jakiś czas odbywają się tutaj rozmaite festyny i występy zespołów.

Innymi atutami Jastrzębiej Góry są: źródła mineralne, błota lecznicze, urocza i pełna życia plaża, rezerwat przyrody „Bielawskie Błota” wraz ze ścieżką dydaktyczną oraz kościół św. Ignacego Loyoli, w którego wnętrzu znajduje się obraz świętego z 1850 roku. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wycieczki samolotowe nad miastem. Odbywają się one między czerwcem a wrześniem; start z lądowiska w Tupadłach.

Stopka autorska: Kaszuby – http://www.e-kaszuby.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz